Na podzim přijde hrozná bouře pro domácnosti. Raději se o tom nemluví, ale lidé už nevyjdou

Je až s podivem, jak poklidné léto právě prožíváme. Ačkoliv lidé pochopitelně řeší neustálé zdražování a nejrůznější další problémy, momentálně vše běží jako na drátkách a například podnikatelé v turismu nebo cestovní kanceláře hlásí rekordní sezóny. Vlastně to vypadá jakoby česká ekonomika jela ve skvělém tempu bez jakýchkoliv mráčků na obzoru.

Utrácení, dokud je co

Tak tomu ale vůbec není. Na současný stav tak mnohem více sedí popis klid před bouří. Tu navíc lidé v určité podobě skutečně očekávají. Zachovali se ale jinak než v minulosti, kdy na podobné situace tvořili rezervy. Dnes jakoby se snažili si naposledy pořádně užít za peníze, které ještě mají. Současná a přicházející krize jsou totiž odlišné od těch, které si pamatujeme. Ty minulé totiž většinou provázel spíše pokles cen. Dnes je tomu naopak. Vše neustále zdražuje a lidé se obávají, že peníze ztratí hodnotu. Proto se je snaží raději utratit za požitky, dokud za ně ještě něco dostanou.

Je ale přesto zarážející, jak málo se mluví o tom, co nás čeká na podzim a v zimě. Stát před tím už úplně zavírá oči a zatímco ještě před časem chtěl domácnostem pomoci částkou až 16 tisíc korun v rámci úsporného energetického tarifu, teď se zdá, že už to v podstatě vzdal a každé domácnosti pošle jen pár tisíc, aby se neřeklo.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy přitom na podzim přijde šílená smršť drahoty. Udeří doslova ze všech stran, a to ještě větší silou, než jakou jsme pozorovali v minulých měsících. Je to vůbec možné? Bohužel ano, růst cen totiž nemá žádný strop.

Foto: Shutterstock

Topení za 300 tisíc?

A zatímco v létě třeba plyn nikdo příliš nepotřebuje, na podzim po něm začne sháňka, což už tak vysoké ceny dále vystřelí vzhůru. Na plyn je přitom navázána i cena elektřiny. A na ně zprostředkovaně prakticky celé hospodářství. Bez energií dnes nelze dělat vůbec nic.

Už dnes přitom lidé třeba za vytopení rodinného domku musí platit 150 tisíc korun. Pro mnohé už je to částka, kterou dohromady téměř nedají. A teď si představte, že se ceny ještě zdvojnásobí. Rodina tak za topení a ohřev vody bude muset dát 300 tisíc. Jen za to, a k tomu se zvýší i všechny další výdaje, jako jsou třeba potraviny nebo pohonné hmoty.

Je otázkou, co budou domácnosti v takové situaci dělat. Jednoduše totiž nebudou mít na běžný provoz. V takový okamžik bude dosud neuvěřitelně liknavý stát muset zakročit, jinak se lidé budou masivně bouřit.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
1 rok

Dobrý den. Ne, že bych byla úplně klidná co se týče zdražování….ale téměř kdykoli kdekoli narazím na katastrofickou předpověď budoucnosti co se ekonomiky týče, je za tím pan Kovanda…až si říkám, jestli tato osoba není placená za strašení lidí…

Radim
Radim
1 rok

No já nevím odkud bete autor ty údaje k zálohám na plyn. Mám rodinný dům, loni jsme zateplili a plynem topím a ohřívám vodu. Ikdyž mi EON vypověděl smlouvu, ikdyž fixace měla běžet ještě rok, s ohledem na ceny plynu nebyl schopen dodržet fixaci. Zaslali email a navrhli úpravu výše záloh o 2000 Kč. Z původních 3500 Kč na 5500 což mě nezabije. Po zateplení klesla spotřeba plynu z 19, 5 MWh na 14,9 MWh což je fajn. Pokud budu platit zálohu stanovenou novym ceníkem vyjde mě topení a ohřev vody na necelých 70 000 Kč což je pořád v… Číst vice »

Petr
Petr
1 rok

Je to jen o tupém českém stádu,které potřebuje “oholit” až na kost a zašlápnout držku do bláta až na samé dno,aby se vzpamatovalo,zvedlo své líné zadky a začalo něco dělat.Koneckonců si tuhle situaci zavinilo samo,když si zvolilo do vedení země ten nejhorší asociální odpad,který se tu kdy vyskytl.

Zdenek
Zdenek
1 rok

Čéši jsou ovce a nedokáží držet spolu. Každý jen nadává u compu a když má jet protestovat tak čeká doma jak to dopadne… Další druh jsou sobci kteří si myslí, že se jich to netýká. Jednoduše proto, že zatím mají větší výdělky než ostatní a tak protesty ještě kritizují. Český národe, kde je tvá hrdost a jak dlouho si ještě nacháš kálet na hlavu od té sebranky co Tě vládne, nic nedělá a jen “vysílá signály”… 🤦‍♂️

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Zdenek

Hele, ty národe, už aspoň víte jaké volby budou na podzim?

Petr
Petr
1 rok
Reply to  Jan

A není to jedno?Chleba levnější nebude .

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Petr

Není, vlastenec by to měl vědět, pokud nepracuje pro rusy. To by pak mohl být spíše kolaborant a vlastizrádce, než vlastenec.

Radomír
1 rok

Že nevyjdou ? Myslím, že nastane čas kdy vyjdou , s klackama do ulic ! 😂

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Radomír

Pohyb je zahřeje, to vůbec není špatný nápad 😀

jiri
jiri
1 rok
Reply to  Radomír

Koblihy se obalí marmeládou a vyjdou do ulic.

Petr
Petr
1 rok
Reply to  jiri

Koblihy nebo fialový sliz,to je prašť jak uhoď.

Jarda
Jarda
1 rok
Reply to  Radomír

A s vládnoucí garniturou vyběhnou

Pepa
Pepa
1 rok

Bouří očekávám, takže moje rodina je připravena. FTV na střeše a dřevo je také nařezáno 😉🙃😀

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Pepa

Kdo makal a připravoval se, ten je v Klidu. Jenže zdejší stežovatelé si neodpustí dovolenou, neinvestují, žijí na doraz, hypotéky na krev, k tomu nízké příjmy a absolutní lenost. Hospůdka, pivečko, bavit se a von se někdo postará když bude zle. A Andrej s Tomiem je pořád jen ždímají ve vodňanským kuřeti za minimalku, nebo slibují blahobyt a skutek utek. Luxusní “vanu” to jo, ale zajistit ovečkám energie, to ne.

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Jan

U Vás koukám jsou všichni líní!

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Monika

Když někdo v dnešní době pracuje za minimální mzdu, je neschopný, nebo líný.

Máme statisíce volných míst, stačí si vybrat lepší práci a vykašlat se na to, kdo pak bude dělat popeláře, nebo podobné nesmysly.

V západních zemích taky nemají problém s chybějícími řidiči sanitek, nebo nedostatkem popelářů a mzdy mají vyšší. Přesně tohle můžete mít i vy, stačí nechat špatnou práci nekvalifikovaným cizincům.

Petr
Petr
1 rok
Reply to  Jan

Jo,kdo makal,hlavně v letech devadesátých a šlohl všechno,co se dalo,tak je v klidu.Hlavně se tak činili bývalí soudruzi,co zahodili rudé knížky a přes noc se z nich stali zlatokopové.Měli lehkou práci,byli první u lizu.

Radek Maryska
Radek Maryska
1 rok

osobně mi pripada vse mimo selský rozum, protiruske sankce dopadající vice na ty, kdož je vyvolali, drahé energie a rekordní ceny ČEZu, misto snahy o diplomacii podpora válečného konfliktu, vse jaksi nedomysleno. Že by globalisticke snahy? Bohužel arogance vlady a 108v PS jiné řešení než občanské nepokoje neumoznuje, jen aby si ekonomicky zbidaceni lide uvedomili, že vice nez za životní úroveň bokuji za vlastní svobodu

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Radek Maryska

Protože selský rozum a zbožná přání jsou trochu rozdíl.

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Zdrav%C3%BD_rozum