Na první pohled stárnutí, ve skutečnosti choroba, která potichu napadá důležité orgány i velmi mladých lidí

To, co běžně pokládáme za příznaky stárnutí, může být ve skutečnosti následek nebezpečné choroby. Co je to sklerodermie a jak ji doopravdy poznat?

Příznaky nemoci zvané sklerodermie si lze velmi snadno splést s projevy stárnutí. Prvním příznakem tohoto závažného a stále ne moc známého onemocnění je u většiny pacientů tzv. Raynaudův fenomén neboli Raynaudův syndrom. Ten přitom nemá věkové omezení a může postihovat i mladší ročníky.

Raynaudův fenomén a jeho příznaky

Raynaudův syndrom se projevuje zmodráním a zběláním prstů rukou v důsledku chladu. K dalším typickým projevů této choroby patří i tuhnutí kůže, nejčastěji na rukou, obličeji a krku, ale postiženy mohou být i další části těla. Prsty rukou jsou oteklé, doprovázené pocitem ztuhlosti a navíce se nedají dobře natáhnout. Dále se mohou také začít tvořit akrální ulcerace, což jsou bolestivé, často hnisavé a pomalu se hojící ranky. Kůže na obličeji bývá vyhlazená a má vzhled masky.  

Foto: Shutterstock

Raynaudův syndrom postihuje i orgány

Pokud sklerodermie postoupí a postihne vnitřní orgány lidského těla, už se jedná o systémovou sklerózu. Dojde ke zjizvení orgánů, jako jsou srdce, plíce, ledviny a zažívací trakt, což může vést k životu ohrožujícím komplikacím. Postižení jícnu je spojeno i s obtížným polykáním. Sklerodermie postihuje nejvíce jedince ve věku od 25 do 55 let a pravděpodobnost postižení je 4x vyšší u žen.

Sklerodermie a její komplikace

Velmi častou komplikací nevyléčitelné systémové sklerózy a současně i hlavní příčinou smrti je plicní fibróza. Hlavním příznakem plicní fibrózy je zejména dušnost i při každodenních činnostech, jako je třeba obyčejná chůze. Zpočátku se dýchavičnost projevuje při malé námaze, která se však postupně zhoršuje, následně se projeví suchý dráždivý kašel a značná únava. Pozorovat můžete i výrazně deformovaná až vydutá nehtová lůžka na rukou a nohou.

Foto: Shutterstock, zdroje: NHS, Hopkins Medicine

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
Petr
2 měsíců

Otec měl systémovou. Strašná a pomalá smrt.

jan
jan
2 měsíců

Krásný strašení snad že by šel vyhledsat nejbižší strom!