Správné jídlo v nesprávném čase. Toto nikdy nejezte na prázdný žaludek

Odborníci tvrdí, že ani tak nezáleží na tom, co jíme, ale kdy to jíme. I nejzdravější jídla mohou mít nulový nebo dokonce negativní účinek na organismus, pokud si je dáme v nesprávném čase. Které potraviny si nedávat hned po ránu?

Jogurt

Možná vás to překvapí, ale hojně doporučovaný jogurt není vhodný na prázdný žaludek. Výhody mléčných bakterií jsou neúčinné kvůli ranní vysoké kyselosti žaludeční kyseliny. Dejte si ho raději na svačinu nebo jako dezert, ať z něj vytěžíte maximum zdraví prospěšných účinků přátelských bakterií.

Rajčata

I když jsou rajčata plná živin a hlavně vitaminu C, obsahují i vysoké hladiny kyseliny tříslové, která zvyšuje kyselost v žaludku, což může vést k žaludečním vředům, jak se píše na lifehack.org. Dejte si je raději v poledně, nebo v salátu k večeři.

Foto: Shutterstock

Banány

Hojně doporučované je ráno také ovoce. Banány jsou navíc dietní potravinou, která zasytí, zmírňuje zácpu, má obsahuje vysoké množství hořčíku a draslíku. A právě tyto minerály po ránu vedou k nerovnováze těchto minerálů v krvi. Zhoršují i syndrom dráždivého tračníku a způsobuje průjem. Dejte si je raději v průběhu dne.

Čaj a káva

Pití kávy nalačno zvyšuje kyselost žaludku, způsobuje pálení žáhy a trávicí potíže po celý den. Káva před jídlem zvyšuje toleranci kofeinu a postupně přestává účinkovat. Pití čaje nalačno zase potlačuje vylučování žaludečních šťáv, sníží žluč a kyseliny v žaludku, které pomáhají k trávení potravy a vylučování přebytku cholesterolu z těla.

Sladkosti

Pokud se zdravě stravujete, ale sladkosti a cukrovinky si nedokážete odepřít, konzumujte je alespoň ve správném denním čase. Nenahrazujte jimi svačinu, ale mlsejte hned po obědě po hlavním jídle. Sladké pamlsky přispívají ke zvýšení hladiny cukru v krvi a to vede k výkyvům nálad, nervozitě a podrážděnosti. Pokud je ale konzumujete hned po hlavním jídle, nestoupá hladina cukru tak dramaticky.

Foto: Shutterstock, zdroj: Health, lifehack.org

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments