Nábytek po babičce jsem prodala za 300 tisíc korun. Myslela jsem, že jsou to krámy na vyhození. Doma ho má každý druhý

Možná někde na půdě nebo ve sklepě i vy ukrýváte nábytek po rodičích nebo prarodičích. Přestože to jsou často opravdu letité kousky, v obchodech se starožitnostmi o ně většinou není zájem. Obchodníci je nevykupují, protože zákazníci o ně nestojí. Ale nechat je jen tak zlikvidovat se vám často nechce, obzvláště, pokud vás k nim váží vzpomínky.

Ikonické křeslo H 269

Existují ovšem výjimky. V letech 1925 – 1955 pracoval pro brněnské UP závody jako nábytkový designer Jindřich Halabala, který naprosto zásadně ovlivnil vzhled meziválečných a poválečných domácností. Navrhl celou řadu stolů, židlí, komod a příborníků. Největší oblibě se těšily jeho židle H 79 s rámy z ohýbaných ocelových trubek a křeslo typu H 269. Jsou totiž neobyčejně pohodlné a jejich design je vskutku nadčasový.

Po těch letech samozřejmě většinou vyžadují renovaci. Pokud ale projdou úpravou, včetně nového moderního potahu, pohybuje se cena jednoho takového křesla mezi 80 000 – 110 000 Kč. Po takovýchto kouscích by starožitníci rádi sáhli všemi deseti. Tento nábytek se určitě nevyplatí prodávat svépomocí, protože ne každý si je jejich ceny vědomý. Ocení je jen skuteční znalci a takoví se například na Aukru nemusí vyskytovat.

Vzhledem k tomu, že Halabalův nábytek patřil ve 2. polovině minulého století k běžnému vybavení domácností, klidně ho můžete mít někde na půdě ukrytý i vy.

Pomoci může strýček Google

Velkou hodnotu v současné době ale získává i nábytek Jiřího Jiroutky, především jeho pověstné komody. Bohužel se v minulosti na designéra moc nehledělo, takže na nábytku nenajdete nikde žádné štítky, odkazující na návrháře. Nejste-li si ale jistí, jestli zrovna ta vaše židle, poděděná po babičce, nemá nějakou nečekanou hodnotu, vyzkoušejte sílu internetu. Nahrajte její fotku do Googlu a zkuste o ní zjistit, co se dá. Nic vás to nebude stát, nikam nemusíte nábytek vozit a možná vám taková jednoduchá fotka přinese spoustu peněz.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments