V Česku se zavádí povinná práce. Kdo se bude flákat, tomu stát přidělí zaměstnání

Šlo o jeden ze znaků minulého režimu, na který se často vzpomíná. Někdy v dobrém, jindy ve zlém. Pravdou je, že práce tehdy byla povinná. Potom bylo dlouhou dobu jen filozofickou otázkou, zda by náhodou neměla být podobná praxe znovu zavedena a zda to pro společnost není to nejlepší možné řešení.

Práci se vyhýbat nebudete

Jak se totiž říká, práce šlechtí. A pokud někdo nepracuje, má to řadu negativních dopadů nejen na něj, ale také na jeho okolí. Pro člověka je práce zkrátka naprosto přirozenou výplní času. Bez ní jednoduše chátrá a navíc je i zátěží pro sociální systém.

Právě z druhého jmenovaného důvodu se teď mění pořádky. Zjistilo se totiž, že v českém sociálním systému bivakuje velké množství dlouhodobě nezaměstnaných lidí, kteří by přitom mohli pracovat. Dlouhou dobu se to neřešilo, jelikož zdroje na jejich podporu byly. To se ale změnilo, teď se musí šetřit každá koruna, a proč nezačít u těch, kdo se vyhýbají práci.

Dnes totiž sice práce skutečně není povinná. Ovšem kromě toho, že si někdo zvolí svobodně nepracovat, také okamžitě natahuje ruku a čerpá z robustního sociálního systému. Ten je však koncipován jako záchranná síť pro lidi, kteří se dostanou do problémů. Po určitém čase se však předpokládá, že se opět postaví na vlastní nohy.

Stále více lidí se o to ale už ani nepokoušela. Zjistili zkrátka, že jim vyhovuje nic nedělat a pobírat nejrůznější dávky a příspěvky, které často mohly dokonce převýšit mzdu, již by si vydělali v zaměstnání. Potom dokonce i odmítají nabídky ze strany Úřadu práce na nejrůznější volné pracovní pozice.

Brzy bez peněz

Teď však přijdou změny. Ministerstvo práce a sociálních věcí rozhodlo, že kdo se bude vyhýbat práci, ztratí nárok na sociální dávky. Jistě, pokud na nějakou dobu ztratíte zaměstnání a budete si hledat nové, nikdo vám nic říkat nebude a vše bude probíhat jako dosud.

Pakliže ale budete bez práce dlouhé roky, budete odmítat nabízené možnosti, potom budete přiděleni na takzvanou veřejnou službu. To jsou v podstatě veřejně prospěšné práce, které se budou vykonávat například pro obec. A pakliže byste se tomu vyhýbali, o dávky jednoduše přijdete.

Čtěte také: Změna pracovní doby v Česku. Do práce se bude chodit úplně jinak, už se na to připravte

Někteří kritici mají problém právě s konceptem povinné práce a argumentují tím, že v tuzemské společnosti nemá co dělat. Padají také slova o tom, že půjde prakticky o nucenou práci. Na druhé straně je ale pravdou, že společnost nemůže fungovat tak, aby se někdo pouze vezl a ostatní na něj dopláceli.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
22 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Drizhajn
Drizhajn
1 měsíc

Jenkm tem klasi kun cechum ti ” neprizpusobyvy” ala cigani jsou v klidu 🙃😃😁

Martin
Martin
1 měsíc

To by měla i vláda u sebe začít. Aby už něco konečně dělaly. A ne jen udřit obyčejné lidi.

Marcela
Marcela
1 měsíc

Já vím, že heslo minulého režimu “Kdo nepracuje, ať nejí”, se asi mnohým nezamlouvá. Ale proč by měli ti, co pracují, živit i ty, kteří si vybrali dlouhodobé nicnedělání s příspěvky ? Nechceš pracovat, Tvoje volba, ale bez příspěvků od státu (tedy od těch, co pracují).

Drizhajn
Drizhajn
1 měsíc
Reply to  Marcela

Tak on sice mel kazdy praci ale ne kazdy ji delal celou dobu, spise to byla zasivarna 🙂 ale fungovala nojo jina doba.

Libor
Libor
1 měsíc
Reply to  Marcela

Po rozvratu v roce 89 převlékli soudruzi soukmenovci kabáty a uniformy, rozdělili Československo, zhasli a rozkradli viz výše. Bendostán. Havlojdi vypustili na lidi tisíce svých mafiánských zločinců, stalo to desítky životů viz slovenská série Aby si vedel, Josef Klíma,…takhle v bahně založená společnost agentů kteří se museli vrátit po zveřejnění v Cibulkově Seznamu agentů StB, lichváři, vymahači, exekutoři, pasáci, vexláci, taxikáři, číšníci, zelináři, překupníci, pašeráci,lupiči,zloději,tvůrci pyramidových spolků Herbalife, agentur, překupníků dek,hrnců,podivných přístrojů, neviditelných kryplměn,… filmy Dny zrady, Noc rozhodnutí, Schindlerův seznam, Smrt krásných srnců, Musíme si pomáhat, Wintonovy děti, Hlava22, Volyň, Okupace v26 obrazech, Rozrušená země, Toman, Ucho, Vážení přátelé… Číst vice »

René
René
1 měsíc

Jsou to jen blbý, nepodložené kecy. Takže zas tu bude socialismus, nebo komunismus. Článek jakoby na objednávku, od Jurečky. Další mýtus, ten kdo odmítne nabízenou práci od UP, je vyřazen a nedostává žádné peníze. Znovu se může zaregistrovat až za půl roku.

Libor
Libor
1 měsíc
Reply to  René

Citát mužika s pseudonymem rotschild1863:Ti kteří chápou systém budou tak zainteresováni na vlastním zisku nebo závislí na prospěchu který systém přináší že z jejich řad nikdy opozice nevzejde.Masa lidí neschopná to mentálně pochopit bude však své břímě nést bez reptání.Možná že ani nebude tušit že celý systém je nepřátelský jejich vlastním zájmům… až budeme ovládat vaše peníze tak si volte koho chcete…(-euro, digitální peníze’, neviditelné kryplměny nalezené v neviditelných šatech viz Císařovy nové šaty vedle jitrnice jakou svět neviděl(Obušku z pytle ven). Na drbna.cz generál Hynek Blaško Trampoty EU a článek První výročí vzniku války na Ukrajině, gen Petr Pelz… Číst vice »