Nádor na mozku dlouho nebolí. Poznáte ho podle jiných příznaků

Potíže s chůzí, bolesti hlavy, neschopnost otěhotnět, šumění v uchu. Napadlo by vás, že tyto nenápadné symptomy mohou ukazovat na mozkový nádor? Jakých dalších příznaků si všímat?

Děsivá diagnóza, nádor mozku

Mozkový nádor je závažnou diagnózou, kterou jistě nechce slyšet nikdo z nás. Zároveň je třeba zmínit to, že ne všechny typy mozkových nádorů mají fatální následky. Většinu z nich je možné poměrně úspěšně operativně odstranit.

Včasná diagnostika nádorů

Stejně jako u jiných nádorových onemocnění platí u nádoru na mozku pravidlo, že čím dříve je nádor odhalen, tím vyšší je šance na úspěšnou léčbu.

Příznaky mozkového nádoru

Řada příznaků nádorového onemocnění mozku je nenápadných a mohou být zaměněny za jinou obtíž nebo se vztahovat k běžné chorobě. Pravidlo platí i obráceně, v žádném případě nemusí uvedený symptom ukazovat právě na mozkový nádor.

Časté bolesti hlavy

Občasná bolest hlavy je běžnou obtíží, pokud se ale u vás vyskytují úporné bolesti hlavy pravidelně a zároveň není možné bolest hlavy potlačit běžnými léky, měli byste zvážit vyšetření u specialisty. U mozkového nádoru se bolest hlavy objevuje téměř každý den.

Potíže se zrakem

Zhoršená kvalita vidění, která má přechodný charakter může souviset s mozkovým nádorem. Objevuje se zhoršené periferní vidění nebo rozmazané vidění.

Foto: Shutterstock

Koktání a potíže porozumět

Osoby mají problém vyjádřit se a nemohou pojmenovat předměty, které dobře znají. Zároveň nerozumí slovům, které jim říkají ostatní. Postiženo může být i řečové centrum, lidé nemohou správně vyslovit slova.

Rizikové chování

U mnoha pacientů s diagnózou mozkového nádoru se objevily deprese a úzkosti. Pacienti bývali agresivní a vyhledávali rizika. Také vykazovali chování bez zábran a zvýšenou sexuální aktivitu. U některých to může vést až ke kriminálnímu chování.

Potíže se sluchem

Ztráta sluchu pouze na jedné straně nebo opakované zvonění a šum v uchu může být indicií vedoucí k diagnóze mozkového nádoru.

Neplodnost

Dlouhodobé potíže s otěhotněním mohou souviset s produkcí hormonů narušenou mozkovým nádorem.

Závažné příznaky nádoru na mozku

Mozkový nádor se může projevovat epileptickým záchvatem nebo částečným ochrnutím těla. Postižené osoby uvádějí potíže s chůzí a naklánění se na jednu stranu. Projevem bývá i dezorientace a neschopnost osob provádět běžné činnosti.

Foto: Shutterstock, zdroj: Mayo Clinic

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments