Ve kterém věku vás nejvíce ohrožuje vysoký tlak? Tyto roky jsou rozhodující

Pokud přemýšlíte, kdy nastává období, ve kterém vás nejvíce ohrožuje vysoký tlak, přečtěte si následující řádky. Které roky života jsou rozhodující v tom, jaký bude mít zvýšený tlak následky a jak velké budou? Podívejme se na to.

Výši svého krevního tlaku byste měli začít sledovat po dovršení věku 35 let. V tomto období jste totiž nejvíce ohrožení. Pokud v tomto období uhlídáte svůj tlak v příznivé hladině jeho výšky, bude to mít obrovský vliv na stav vašeho mozku. Výši krevního tlaku pak musíte bedlivě sledovat až do dovršení věku 53 let. Ten pak bude fungovat správně i ve vyšším věku. Pokud svůj tlak neudržíte na uzdě, bude to mít následky.

Výsledky studie krevního tlaku

Toto zjištění provedli vědci provádějící studii publikovanou v magazínu Lancet Neurology. Vedoucím výzkumu byl klinický neurolog na londýnském UCL Queen Square Institute of Neurology Jonathan Schott. V rámci své studie vědci sledovali 500 lidí narozených v roce 1946. Úkolem vědecké studie bylo porovnat vyšší krevní tlak ve středním věku s pozdějším projevem poškozením cév a zmenšováním mozku. Pokud se vám objeví vysoký krevní tlak v období 30 až 53 let, urychlí se tím poškozování a degradace funkce mozku. Riskujete tak pozdější vznik demence.

Foto: Shutterstock

Jak studie probíhala

Nejde o první vědecký výzkum, který zkoumal zvýšený krevní tlak ve středním věku v souvislosti se zvýšeným rizikem demence. Během studie byl účastníkům měřen tlak a bylo prováděno skenování mozku.

  • Zvýšený krevní tlak nastupující ve věku 36 až 43 let má podle zjištění jasnou souvislost se zmenšováním mozku. To, že se mozek každého člověka s věkem mírně zmenšuje, je přirozené. Výraznější je to však u pacientů s neurodegenerativními onemocněními, kam se řadí i vaskulární demence.
  • Zvýšený krevní tlak ve věku 43 až 53 let má naopak souvislosti s rozsáhlejším poškozováním cév. To je často označováno jako malá mrtvice, což se projevuje u lidí nad 80 let věku.

Závěr studie

Zvýšený krevní tlak, který se objeví už během třicítky, může mít velký vliv na zdraví mozku o 40 let později. Proto je třeba chránit svůj mozek už v brzkém středním věku. Toho dosáhnete, pokud budete mít svůj krevní tlak pod kontrolou. 

Foto: Shutterstock, zdroj: Lancet Neurology

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments