Náhlý konec českého platidla v roce 2024. Najednou s ním už nikde nezaplatíte, je bezcenné. Češi tomu vůbec nerozumí

Toto tradiční platidlo přežilo doslova všechno. Lidé ho na území České republiky používali už od dob Rakouska Uherska, avšak teď se stát rozhodl, že ho definitivně zruší. Jde o jedno z málo známých opatření přijatých v rámci konsolidačního balíčku.

Už to stačilo

Dá se to považovat také za doklad toho, jak moc dnes papírová platidla ustupují trendu bezhotovostních transakcí, které jsou pochopitelně mnohem pohodlnější, ale které také podléhají mnohem většímu režimu kontroly. Ne, nebojte se, samotné bankovky coby jedno z hlavních platidel se zatím neruší, byť v některých zemích se o tom již čile diskutuje.

Zatím to odnesly pouze takzvané kolkové známky. Ty fungovaly jako systém placení na nejrůznějších úřadech a lidé na ně byli zvyklí odnepaměti. Brzy s nimi už ale nikde nezaplatí a musí si je urychleně vyměnit, aby jim nezůstal v ruce bezcenný cár papíru.

Kolkové známky byly doposud jen jednou z možností, jak správní či soudní poplatky hradit. Od ledna 2025 tak bude možné využít ostatních a již existujících nástrojů, jako jsou platba kartou či v hotovosti, případně bankovním převodem. Více informací poskytne příslušný úřad,” uvádí na svém webu Ministerstvo financí.

Foto: Česká pošta

Stálo to velké peníze

Zajímavé přitom je, že tu nebude žádná dlouhá lhůta na výměnu. Nepoužité kolky, které navíc ještě musí být nepoškozené, si můžete nechat odkoupit pouze do konce tohoto roku. Učinit tak můžete výhradně na vybraných pobočkách České pošty. Navíc počítejte s tím, že odkup bude zpoplatněn dle ceníku.

Čtěte také: Velká banka je náhle v problémech. Češi se bojí, že strhne i všechny ostatní a přijdou o peníze

Pravdou je, že kolky jsou již určitým přežitkem, který pro fungování státu není nezbytně nutný. Například na Slovensku je zrušili už před deseti lety. Stát k tomu ale nakonec přistoupil ve snaze dosáhnout rozpočtových úspor. “Pro představu, v období 2014 až 2021 činily náklady související s výrobou a distribucí kolků bezmála půl miliardy korun,” vypočítalo Ministerstvo financí. Nelze se však zbavit určitého smutku, který pramení z toho, že něco tak tradičního definitivně mizí.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments