Velká banka je náhle v problémech. Češi se bojí, že strhne i všechny ostatní a přijdou o peníze

Takřka přesně po roce je tu podle všeho další kolo bankovní krize. Možná si ještě vzpomenete, jak jsme loni v březnu se zatajeným dechem sledovali jeden krach banky za druhým. Týkalo se to především amerických bankovních domů, ovšem krize se přelila i do Evropy, kde zkrachovala jedna z největších světových bank Credit Suisse.

Banky moc utrácely

Tehdy se to povedlo vyřešit způsobem, který vyvolával přinejmenším varovně zdvižená obočí. Do problematických bank se nalily další peníze z veřejných rozpočtů a navíc došlo k bezprecedentnímu kroku. Americké úřady začaly ručit za veškeré zůstatky na bankovních kontech, tedy nikoliv jen do výše garantovaného pojištění.

Odborníci ale už tehdy upozorňovali na skutečnost, že toto není skutečné řešení, ale pouze odsunutí problému na později. A ten se teď znovu hlásí o slovo. Podle všeho totiž kolabuje významná banka jménem New Yok Community Bancorp, která patří k vůbec těm největším. Její akcie se citelně propadly, což je znak toho, že trh jí vůbec nevěří.

Aby toho nebylo málo, tato skupina vlastní ještě další regionální banky, tudíž se její potíže mohou velmi rychle přelít do celého sektoru. Důvod toho, proč se dostala do potíží, je přitom celosvětový, a objevit se může i v České republice.

Foto: Shutterstock

Přijde to i v Česku?

Banka se totiž výrazně angažovala ve financování realitního sektoru. A ten momentálně nezažívá nejlepší časy. Ukazuje se, že se to s výstavbou nejrůznějších kancelářských domů přehnalo a ty se teď prodávají za zlomek ceny, na kterou byly oceněny. Jejich majitelé krachují a domy končí právě u bank, které se jich ale nedokáží zbavit za požadovanou cenu.

Ačkoliv je to v USA aktuálně asi nejpalčivější, to samé se dělo i v Česku. Také tady se mohutně investovalo do výstavby administrativních budov, přičemž mnohé z nich zejí prázdnotou nebo jejich ceny přinejlepším klesá. Velké realitní fondy už přeceňují svá portfolia a realitní skupiny se rychle zbavují aktiv, dokud za ně ještě něco dostanou.

Čtěte také: Bankomaty v Česku vás nově oberou o peníze. Stačí jednou zmáčknout špatně a okamžitě platíte poplatek

Také v České republice přitom velké banky tuto výstavbu financovaly a některé z nich nemusí mít zrovna nejlépe poskládaná portfolia. Někteří experti tvrdí, že je otázkou času, kdy vypadne nějaký ten kostlivec ze skříně.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments