Nápoj, který je horší než cola. Podle vědců nejvíce škodí, ale lidé ho považují za zdravý

V současné době stále více lidí začíná dbát na svůj jídelníček. Zatímco některé věci jsou zcela očividné, například omezení příjmu nezdravých tuků, jiné mohou být poněkud zahalené mlhou. Zejména pokud jde o nápoje. Většina lidí jistě dobře ví, že není vhodné konzumovat například colu nebo jiné sycené nápoje. Jejich omezením ale rozhodně nemají vyhráno. Existují totiž i další, které se navíc tváří zdravě.

Džusy nejsou zrovna zdravé

Jedním z nich jsou ovocné džusy. Na jejich škodlivost se zaměřil výzkum publikovaný v magazínu Journal of American Heart Association. Vědci v této práci zjistili, že lidé, kteří každý den vypijí sklenici ovocného džusu, mají výrazně vyšší riziko kardiovaskulární choroby. A to nejen ve srovnání s těmi, kdo tak nečiní, ale dokonce i s těmi, kdo si každý den dají sklenici coly.

Rozdíly jsou přitom až překvapivě velké. Lidé popíjející ovocné džusy mají o 42 % vyšší pravděpodobnost, že jejich srdce postihne nějaký problém, než ti, kdo si dávají colu či nějaké další slazené nápoje. Nejde přitom říct, že by byla studie úzce zaměřená, a proto by bylo možné její výsledky zpochybnit. Vzorek zkoumaných jedinců přesáhl sto tisíc a studie probíhala od roku 1995, tedy řadu let. Ostatně, sami vědci byli nepříjemně překvapení tím, na co přišli.

V další fázi výzkumu se pak zaměřili na sladké nápoje jako celek. Do nich zahrnuli jak džusy, tak uměle doslazené nápoje. Tato skupina rovněž nedopadla vůbec dobře. Lidé, kteří si takový nápoj bez rozdílu dopřávali, měli o 26 % vyšší riziko toho, že jim budou muset být zprůchodněny ucpané cévy. Zároveň u nich dramaticky vzrostla pravděpodobnost mozkové mrtvice.

Foto: Shutterstock

Hlavním viníkem cukr

Zde však vědci narazili na určitý problém. Zjistili totiž, že lidé konzumující sladké nápoje ve větší míře, zároveň ani v dalších ohledech nežili zrovna příkladně. Například ve vyšší míře kouřili, byli obézní a dopřávali si nezdravá jídla. Je tedy možné, že se na jejich zdravotních potížích podepsala celková životospráva. Zároveň však byli průměrně mladší, což by je mělo zase zvýhodňovat.

Mnozí odborníci považují slazené nápoje, ale také ovocné džusy za jednu z největších hrozeb současnosti z hlediska stravování. Obsahují totiž velké množství cukru a lidé je navíc konzumují ve velké míře, protože jim tělo jen tak neřekne, aby přestali.

Foto: Shutterstock, zdroj: Aha Journals

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments