Nápoj, který může náhle způsobit infarkt. Lékaři popsali, jak zastaví srdce mladých a zdravých lidí

Infarkt obvykle udeří znenadání a poskytuje jen velmi úzké časové okno pro pomoc. Pokud není poskytnuta, může to dopadnout velmi špatně. Lidé by tak měli dělat všechno pro to, aby něčemu takovému předešli. Vědci a lékaři teď varovali před nápojem, který může infarkt přivodit, a to i u zdravých a mladých jedinců.

Maskovaný kofein ve velké dávce

Srdeční infarkt, který se obvykle projevuje studeným potem a ostrou bolestí v hrudi, je obvykle nahlížen jako výsledek špatné životosprávy, která postupně poškozovala kardiovaskulární systém. Za nejhorší nápoj je z tohoto hlediska obecně považován alkohol. Není však jediný. Zejména v posledních letech roste znepokojení ohledně dalších nápojů v souvislosti se zdravím srdce. A jeden obzvlášť oblíbený byl teď spojen se zvýšeným rizikem infarktu u mladých a zdravých lidí.

Nová studie publikovaná v časopise Anatolian Journal of Cardiology uvádí, že přílišná konzumace energetických nápojů může spustit náhlou srdeční zástavu u lidí, kteří jinak nemají žádné zdravotní problémy. Hlavním problémem u těchto nápojů je totiž velká koncentrace kofeinu. Ten se navíc často maskuje za látky jako guarana, která má totožné účinky jako káva.

Zatímco konzumace kávy je obecně považována za nezávadnou a spíše zdraví prospěšnou, je to především proto, že neobsahuje tak velké množství kofeinu jako energetické nápoje.

Nevinně vypadající nápoj může mít závažné důsledky. / Foto: Shutterstock

Nebezpečná arytmie

Guarana naopak obsahuje dvojnásobné množství kofeinu než kávová zrnka. Když se potom zkombinuje s dalšími oblíbenými látkami, které se nacházejí v energy drincích, jako je taurin, může způsobit nejisté interakce.

Lékaři v této souvislosti varují před stále rostoucím počtem nevysvětlitelných srdečních zástav u mladých lidí poté, co konzumovali energetické nápoje. Obzvlášť rizikové je pití takových drinků v kombinaci s alkoholem.

Zdá se jasné, že energetické drinky a některé další nápoje, stejně jako doplňky stravy, mohou vést ke kritickým kardiovaskulárním událostem v mladé populaci,” uvádějí autoři studie. Podle nich je nejpravděpodobnějším vysvětlením, že větší konzumace takových látek způsobí smrtící arytmii. Ta může být pravděpodobnější u jedinců, kteří k ní mají sklony, ale neví o tom.

Foto: Shutterstock, zdroj: Anatolian Journal of Cardiology

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments