Elektřina může některé domácnosti vyjít opravdu draho

Zatímco dřívější krize byly mnohem rovnoměrnější co do dopadu na obyvatelstvo, v případě té energetické nacházíme celou řadu rozdílům v tom, jaký efekt mají na jednotlivé domácnosti. Například někteří mají stále zafixované ceny z dob minulých a nárůst cen se jich ještě nějakou dobu týkat nebude. Další potom používají úspornější zdroje energií, a tak také tolik neplatí. Jsou ale i tací, kteří se kvůli nevýhodnému nastavení nemusí vůbec doplatit.

Dříve to byl dobrý zdroj

Jistě, stát slíbil ceny energií zastropovat, avšak začíná se ukazovat, že tento strop je nastaven poměrně vysoko, a pokud něčí vysoké ceny pramení především z neúsporného zařízení, které vede k vysoké spotřebě, zastropování mu příliš nepomůže, protože to se týká jednotkových cen.

Jednou ze skupin, na které zdražení energií dopadne skutečně značnou silou, jsou bohužel ti, kteří si před lety zařídili vytápění elektřinou. A to proto, že tento zdroj energie byl tehdy levný a navíc se mluvilo o jeho ekologičnosti. Nikdo si tehdy nedokázal představit, že by se ceny navýšily takovým způsobem, jak se stalo.

Jistě, stouply i ceny plynu, avšak ten je pro vytápění efektivnějším zdrojem. Tehdy šlo spíše o to, že elektrické topení nebylo tak drahé v pořizovacích nákladech a vycházelo jen trochu hůře v ceně energie. Kdo tuto volbu tehdy učinil, má dnes oči pro pláč.

Foto: Shutterstock

Nemalé množství lidí

Nejde přitom o malé množství domácností. Podle Energetického regulačního úřadu je to celých patnáct procent ze všech domů a bytů, což dělá nějakých 800 domácností, které elektřinou vytápějí. Jenže zatímco ještě nedávno stála jedna kilowatthodina šedesát haléřů, dnes bude zastropovaná na šesti korunách. Domácnost, která spotřebuje například 20 megawatthodin za rok, tak může platit i více než 200 tisíc korun.

Takovou spotřebu přitom řada domácností s elektrickým topením má. Problém ještě zvětšuje skutečnost, že se často instalovalo ve starých nezateplených domech, jejichž majitelé dosud neprovedli potřebné úpravy. A to navíc v horských či podhorských regionech, kde se teploty na podzim a v zimě drží průměrně podstatně níže.

Tito lidé budou postaveni před nelehké volby. Cenu elektrického vytápění si pravděpodobně nebudou moci dovolit. Budou tedy muset provést výměnu zdroje tepla, případně alespoň provést úsporná opatření v podobě zateplení. Nebo mohou nemovitost prodat, ovšem dnes už za nižší cenu, protože nehospodárnost takového domu bude zájemce odrazovat.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments