Naprostý šok v Česku. Náhle zkrachoval oblíbený obchodní řetězec, stovky obchodů s potravinami v čudu

Na českém trhu působí celá řada obchodních řetězců, které si tuzemský trh dokonale rozparcelovaly. To bylo podle mnohých také důvodem, že si mohly takovým způsobem dovolit zdražit potraviny, což nemělo v okolních zemích obdoby.

Ne všechny řetězce prosperují

Dalo by se tedy předpokládat, že vzhledem k výrazně navýšeným maržím budou teď obchodníci počítat tučné zisky a tu a tam dávat Čechům nějakou tu slevu, aby se tedy neřeklo. Nakonec se situace uklidní, náklady pro ně zlevní a vysoké marže si udrží.

Zdá se však, že ne všechny obchodní řetězce dokázaly nedávné turbulence na trhu přestát. První z nich totiž nečekaně zkrachoval. Nejde o vůbec malého hráče. Lidé ve městech ho možná tolik znát nebudou, avšak na vesnicích a v obcích je to velká stálice. Nejde o nic menšího než oblíbené obchody Enapo, které provozuje společnost Rosa Market. Na tyto obchody každý den spoléhají stovky tisíc Čechů.

Teď jsou však tyto obchody v ohrožení. Jak už bylo řečeno, mateřská společnost zkrachovala a vstoupila do insolvence. Důvod je poměrně obvyklý: není schopna splácet své závazky, a to především vůči svým dodavatelům.

To je velká polízanice, protože to může způsobit rázovou vlnu v celém dodavatelském řetězci. Vzhledem k tomu, že tato společnost objednává zboží pro stovky svých obchodů, je to už pořádný balík, který může jednotlivým dodavatelům dlužit, obzvlášť pokud jí tito nějakou dobu odkládali splatnost.

Foto: Shutterstock

Firmy chtějí peníze

O své pohledávky vůči Enapu už se přihlásily významné potravinářské společnosti jako Kofola nebo Orkla. Ty zřejmě ustojí, když nedostanou peníze, ovšem menší dodavatele může výpadek příjmů dostat do nemalých problémů.

Enapo provozuje přibližně 130 vlastních obchodů a další stovky z nich má podobu franšízy. Společnost teď říká, že by provoz ráda udržela v rámci restrukturalizace, avšak je velkou otázkou, zda se to podaří a zda věřitelé nezvolí raději cestu rozprodeje společnosti.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments