Naše babičky si z plevelu nic nedělaly. Dokázaly se ho totiž nadobro zbavit jednoduchým fíglem s mýdlem

Plevel dokáže zahrádkáře pěkně potrápit. Jestli je vaším snem krásná zahrada plná květin nebo různorodých plodů ovoce a zeleniny, problém jménem plevel jste již mnohokrát řešili. Pletím se ho sice na nějaký čas zbavíte, ale jakmile na jednom konci zahrady skončíte, musíte na druhém zase začít. Existují ale skvělé triky, které ho pomohou eliminovat.

Solí šetřete

Jedním z nejčastějších triků na odstranění plevele je sůl. Dokáže totiž zničit velké množství plevele, jehož kořeny nejsme schopni zcela odstranit. Zvolíte-li tento postup, nadzvedněte půdu pomocí lopatky nebo vidličky až k jeho kořenu, odřízněte rostlinku a na zbývající část nalijte co nejpřesněji sůl rozpuštěnou ve vodě. Buďte s ní ale velmi opatrní, sůl ničí všechny rostliny, použijete-li ji v záhoně, můžete tím zničit i okolní porost a zamoříte úrodnou půdu. Nejvhodnější je její použití na zámkovou dlažbu.

Novinový papír

Tento fígl využijete v případě, že chcete vyčistit větší povrch zahrady, který byl plevelem zcela zasažen. Funguje na principu odstínění. Namočte několik listů novinového papíru tak, aby dobře nasákly vodou a slepte je s ostatními. Novinový koberec následně položte na plevel, zatěžkejte dřevěnými špalíky a odstraňte ve chvíli, kdy bude plevel zničen.

Všemocná soda

Jedním z univerzálních prostředků do domácnosti je jedlá soda. Tu využijete nejen při vaření, ale je i královnou čištění a dokáže posloužit i jako domácí herbicid. Stačí jen pár lžiček této sloučeniny a nepříjemný plevel z vaší terasy či zámkové dlažby zmizí. Buďte s ní ale stejně opatrní jako se solí a držte ji dál od rostlin, které si na zahradě chcete zachovat.

Foto: Shutterstock

Opilý plevel

Nepříjemné zahradního společníka se dokážete zbavit pomocí pořádného koktejlu. Stačí spojit dvě polévkové lžíce vodky nebo jiného vysokoprocentního alkoholu s dvěma hrníčky vody, přidejte ještě lžíci tekutého mýdla. Tento smrtelný koktejl přelijte do lahvičky s rozprašovačem. Plevel jím cíleně postříkejte. Alkohol ve spojení s mýdlem má schopnost rostlinu vysušit a tím i zničit.

Zacilte svůj útok

Ať se rozhodnete pro kterékoli řešení, základem je správné zacílení. Všechny domácí triky dokážou být smrtelné i pro rostliny, které se nachází v okolí. Abyste je dokázali ochránit, stačí z jeden a půl nebo dvoulitrové PET láhve odstřihnout dno. Poté láhev nasaďte hrdlem na plevel a zahajte útok sprejem. Po zakončení boje láhev odstraňte a přesuňte se na další stanoviště.

Foto: Shutterstock, zdroj: Sélection

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

Naše babičky, ty blbko, strčily rypák do záhonu a vytáhly ho, až byl vyplevaný a hlavně – vnutily tento přístup i děckám…
dneska