Nastal čas, abyste si na zahradě vysadili vlastní houby. Nejlépe rostou na jednom místě

Houbaření máme spojené s příjemnou procházkou a malým dobrodružstvím s nejistým úlovkem. Milovníci hub si ale mohou dopřát houbovou sklizeň z vlastní zahrady. Stačí si vysadit houbovou suspenzi.

Vlastní houbová zahrádka

Houbám na vlastní zahradě se nejlépe daří, pokud máte pozemek v blízkosti lesa nebo máte na zahradě několik vzrostlých stromů. Pak už stačí jen objednat sadbu pro vybrané druhy hub. Zakoupit můžete pravé hřiby, kozáky, křemenáče nebo bedly. K dostání jsou dokonce sazenice stromů, které mají naočkované podhoubí.

Symbióza houba-strom

Houba nemůže růst bez stromu, symbiotický vztah je nazýván mykorhiza. Kořenový systém stromu je propojený s podhoubím a dochází k výměně prospěšných látek. Proto každá houba potřebuje určitý strom, aby se jim vzájemně dařilo. Nejlépe se bude houbám dařit v blízkosti smrků, borovic, jedlí, buků, dubů nebo břízek. Podle konkrétního druhu stromu z vaší zahrady budete vybírat násadu hub. Hřiby poddubáky rostou u dubů, křemenáče a kozáci zase u břízy.

Houby v práškové směsi

Podle druhů stromů z vaší zahrady zakoupíte práškovou směs nebo houbovou suspenzi s živými zárodky hub. K dostání jsou i kombinované balíčky, obsahují více různých druhů. Na zahradě můžete pěstovat ryzce, lišky, bedly ale i klouzky, křemenáče či kozáky.

Foto: Shutterstock

Houby se vysévají ve vzdálenosti 1 m od kmene. Připraví se 10 až 20 cm hluboká rýha, ta se zalije dešťovou vodou. Následně se použije koupený houbový prášek nebo suspenze. Houbám se nejlépe daří tam, kde je stín, vlhko a půda bohatá na dusičnany.

Domácí houby se musí zavlažovat

Při domácím pěstování hub je důležitá závlaha. V období sucha je zapotřebí houbové místo pokropit kapénkovou závlahou. Podhoubí potřebuje dostatečný čas aby prorostlo, první úroda nepřijde dříve než za rok. Některé typy hub potřebují až dva roky.  

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

“Houba nemůže růst bez stromu”.
Může. Většina hub sice žije v mykorhize, ale ne všechny druhy.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Tomáš

To je fakt, ale právě ty “správné” houby stromy potřebují.
Když si představím takový pěkný smrk nebo dub v zahrádce u řadovky… 😀 😀