Naštelujte si záchod tak, aby spotřeboval o 30 % méně vody. Stačí zmáčknout jeden čudlík

Znáte do detailu funkci plováku ve vaší nádrži na WC? Pak jistě víte, jak jej nastavit, abyste při splachování spotřebovali až o třetinu méně vody. Budete šetřit životní prostředí i peněženku. Vyčíslená úspora může dosáhnout ke stokorunám.

Šetření v souladu s přírodou

V řadě domácností se sáhlo do úspor na provozu z důvodu zvýšených cen za energie a růstu dalších výdajů především na potraviny a základní zboží. Nesmíme však zapomínat na to, že šetřit se vyplatí i proto, abychom ochránili vzácné zdroje na planetě. Nesporně mezi takové zdroje patří voda. Proto má úsporný režim smysl i v případě, kdy ekonomický přínos bude jen pár stokorun. Naučte se používat správně seřízenou toaletu.

Seřiďte plovák na toaletě

Plovák v nádrži u toaletní mísy kontroluje správnou výšku hladiny vody v nádrži. Nádrž se běžně plní do maxima, hladina vody dosahuje mezi 2,5 až 5 cm pod okraj přepadu v nádržce. Nahoře umístěný plovák znamená zbytečné naplnění nádrže na maximum a přetékání vody. Nízko umístěný plovák vás nutí splachovat toaletu při používání hned několikrát.

Foto: Shutterstock

Výšku plováku upravte až poté, co vypnete přívod vody v nádrži. Uvolněte plovák a ventil, plovák posuňte mírně dolů. Na posouvání plováku stačí otočení šroubu. Jakmile dokončíte nastavení, vše vyzkoušejte a při splachování zjistěte, zda jste nastavili dostatečnou výšku hladiny. K pohodlnému spláchnutí toalety stačí dvou třetinové množství vody než maximální hladina vody v nádrži. Kdo není technicky zdatný, může objem dopouštěné vody snížit vložením naplněné PET láhve vody do nádrže.

Šetřete vodou při splachování

V rodinných domech zvažte instalaci systémů na splachování dešťovou nebo užitkovou vodou. Moderní systémy umí recyklovat vodu tak, že po sprchování je voda opětovně použita ke splachování toalety. Pravidelně toaletu kontrolujte, aby nedocházelo k protékání vody.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments