Naučte se jedlou sodu využít i mimo kuchyni. Máloco pomáhá zdraví a kráse více

Jedlá soda vyčistí zažloutlé zuby, spáry v koupelně i vodní kámen v rychlovarné konvici. Skvěle neutralizuje pachy. Má také vliv na naše zdraví? Zjistěte, k čemu se dá tento bílý prášek využít.

Pálení žáhy

Pokud vás často pálí žáha, místo antacidu využijete jedlou sodu. Jedlá soda, tedy hydrogenuhličitan sodný, zmírňuje vznik žaludečních kyselin a neutralizuje je. Užívejte ale jedlou sodu s rozumem. Pokud sníte více sody, můžete si způsobit acidobazickou nerovnováhu. K tomu jsou náchylné především těhotné ženy, děti a ti, co pravidelně užívají antacida.

Na bakterie v ústech

Pokud jste nemocní nebo máte v ústech bakterii Streptococcus mutans, která způsobuje kazivost zubů, dopřejte si vyšší dávku jedlé sody, která dokáže tyto bakterie vyhubit. Smíchejte jednu lžíci mořské soli a 6 lžic jedlé sody. Dejte je do mixéru a mixujte. Jemným práškem očistěte zuby i dásně pomocí navlhčeného prstu. Opakujte až 3x denně.

Svědění po bodnutí hmyzem

Pokud vás právě kousnul komár nebo píchla vosa, zmírněte pomocí sody nepříjemné svědění. Bude stačit, když smícháte jedlou sodu s nějakým krémem a vytvoříte pastu, kterou si natřete na postižené místo. Ucítíte okamžitou úlevu.

Foto: Shutterstock

Proti akné

Jestliže máte potíže s akné, jedlá soda je vhodná pro čištění pleti. Umí vyrovnat hladinu pH na pokožce. Má protiplísňové, antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti, čímž chrání pokožku před tvorbou akné a pomáhá i při jejich hojení. Smíchejte ⅛ šálku vody, ½ šálku sody a vytvořte pastu. Naneste ji krouživými pohyby na pleť, důkladně pleť pomocí pasty masírujte 5 minut a pak omyjte obličej běžným způsobem. Jedlá soda vysušuje pokožku, proto ji pak musíte promazat přírodním krémem bez chemických složek.

Pleťová maska i peeling na pleť

Práškem s trochou vody důkladně promasírujte celý obličej. Pomalé krouživé pohyby vás perfektně zbaví nadbytečných odumřelých buněk, vyčistí a stáhne póry, a pak bude pleť vypadat svěží a zářivá. Soda neutralizuje pH pokožky, zbaví vás nadbytečného kožního mazu i všech nečistot.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments