Naučte se přelstít mozek, abyste necítili bolest. Je na to jednoduchá metoda

Bolest je vždy velmi nepříjemná, ale ne vždy je důsledkem zranění nebo fyzického problému. Často za ní stojí pouze naše hlava. Vnímáme bolest jako alarm, že není něco v pořádku.

Podle bolesti nemusíme poškození těla poznat

Ačkoliv v mnoha případech to tak je, ne vždy to platí. Různé buňky reagují na odlišné věci. Některé jsou citlivé na teplo nebo zimu, jiné na tlak, některé na chemikálie. Pokud se v létě při opalování spálíme, nepoznáme to ihned, ale až ve chvíli, kdy nám začnou odumírat kožní buňky – tělo nám to ohlásí se zpožděním. Nocicepce, je aktivita v neuronech, která nás upozorní na bolest – díky tomu víme, že jsme si ublížili, spálili se, opařili.

Falešný poplach?

Stejně jako se tělo může poškodit bez bolesti, tak se i bolest může projevit bez poškození těla. Často se stává, že nás něco bolí, aniž bychom byli ve skutečnosti zranění. Jedná se například o fantomové bolesti, kdy pacienta „bolí“ amputované končetiny. Může se také stát, že nás bolestí varuje mozek dopředu – dříve, než zakopneme, než si přivřeme ruku do dveří, a i v mnoha dalších případech. Většinou vše odezní, pokud k žádnému reálnému zranění nedojde. Ne vždy tomu tak ale je.

Zrcadlová terapie. / Foto: Shutterstock

Jak se zbavit bolesti bez příčiny?

Pokud se to stane a bolest nemá žádnou fyzickou příčinu, nabízí vynikající výsledky zrcadlová terapie. Ta využívá toho, že mozek preferuje vizuální vjemy. Pacient sleduje v zrcadle zdravou končetinu a dělá zrcadlové pohyby. Terapie je s úspěchem využívána i u fantomových bolestí. Často se stává, že za bolestí stojí pouze náš mozek a myšlenky. Tělo si v těchto případech často dokáže pomoci samo. Například začne vytvářet vlastní látky na tlumení bolesti ještě dřív, než léky začnou reálně působit. U bolesti bez příčiny může být úspěšně aplikováno i placebo, často není nutné sáhnout rovnou po prášku proti bolesti.

Foto: Shutterstock, zdroj: Physio-pedia, Pubmed

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments