Proč dělat z krájení vědu? Vždyť co je na něm tak obtížného? Pokud je pro vás krájení nepříjemná nebo prostě jen rutinní nenaplňující činnost, možná za to může špatná technika. Zjistěte, jestli jste mistrem krájení zeleniny, nebo ještě máte na čem pracovat.
Pro bezpečné a uspokojivé krájení zeleniny existují 3 základní principy.
Pozor, aby prkénko neklouzalo
Když vám při krájení ujíždí prkénko, naštěstí existují i speciální prkénka. Pokud vlastníte prkénko s protiskluzovými podložkami, jste za vodou, pokud ne, musíte se o bezpečné krájení postarat sami. Podložte ho třeba utěrkou. Této rady se držte hlavně pokud k vaření přizvete své nejmenší.
Zaměřte se na správný úchop
Nejdříve se budeme věnovat ruce, kterou krájíte, tedy držíte nůž. Palec položte z jedné strany, ukazováček a prostředníček z druhé, prsteníček s malíčkem pod rukojeť. Například cibuli krájejte kolébavým pohybem od špičky k rukojeti.
A co s rukou, která drží zeleninu? I pro tu platí pravidla. Existuje běžný způsob krájení, který chrání prsty, určitě jste si ho už někdy všimli například u kuchařů v televizi. Je to jednoduché. Zeleninu nebo ovoce si přidržuje tak, aby vždy byly chráněny vaše konečky prstů. To znamená, že konečky prstů či nehty zaboříte do kousku zeleniny, přičemž vaše dlaň vytvoří jakoby oblouk. Klouby se tak dostanou před konečky prstů. Jednak zamezíte zraněním, jednak se vám bude lépe pracovat s ještě nenakrájenými malými kousky.
Ostrý nůž je alfa omega
Ač se to může zdát nelogické, tupý nůž je daleko nebezpečnější než ostrý. Vyžaduje totiž větší tlak, tudíž se zvyšuje také pravděpodobnost, že sklouzne a dojde k pořezání. Správně nabroušený nůž krájí velmi zlehka, takže nemusíte vyvinout téměř žádnou sílu.
Když budete rady pro krájení dodržovat, nebude už pro vás příprava leča nebo zeleninové polévky utrpením.
Foto: Shutterstock, zdroj: Simplyrecipes