Naučte se vyprat boty v pračce šetrně, aby se nezničily a nepoškodily pračku. Vertikální metoda zajistí, že budou jako nově koupené

Boty myjeme co nejšetrněji. Otíráme je vlhkým hadříkem, speciálním šamponem na boty a k pračce se uchylujeme, až když je to vážně potřeba. To takhle dáte boty do pračky a vyndáte je se zacuchanými a navždy zničenými tkaničkami, otlučené, poškrábané, obarvené a jinak poškozené.

Abyste tomuto předešli, naučte se prát boty vertikální metodou. Jak na to?

Příprava

Předtím, než dáte boty do pračky, musíte je nejdřív předeprat. Podrážky omyjte houbičkou nebo kartáčkem s trochou cifu, svršek boty jemně očistěte hadříkem. Poté musíte vyndat tkaničky. Většinou se jim nic nestane, ale snadno se mohou zamotat třeba s nějakým páskem a zničit.

Až budete mít předeprané podrážky, vyjměte vložky, protože by se v pračce mohli zkroutit nebo potrhat, a umyjte je v troše pracího gelu, aby voněly. Vyjměte tkaničky, položte boty do kýble s kapkou jaru a rukou je omyjte. Tak boty lépe pustí všechnu odolnou špínu. Poté je vložte s dalším oblečením do pračky a zapněte na 30 °C.

Foto: Shutterstock

Na co si dát pozor

Kožená ani semišová obuv se nepere. Kůže se otluče a začne se drolit, semišové boty se zkroutí a jsou nenávratně poškozené. Na tyto dva typy obuvi používejte speciální mýdla a kartáčky.

Dále si dejte pozor na to, s jakými barvami boty perete. Světlé boty můžete s tmavým oblečením snadno obarvit, proto ta předpírka podrážek. Pokud byste dali bílé boty se špinavými podrážkami do světlého prádla, poškodíte si oblečení, a naopak, dáte-li bílé tenisky do tmavého prádla, hrozí velké riziko, že budou obarvené či zažloutlé.

Vertikální metoda

Kromě pracího pytle můžete použít tzv. vertikální metodu. Nechte tkaničky částečně v botách a přivřete je do dveří bubnu tak, aby jejich konce zůstaly venku. Tím pádem se neotlučou a zůstanou držet pořád stejný tvar.

Nakonec nechte boty uschnout přirozenou cestou u topení nebo na sluníčku, zkrátka na teplém místě. V žádném případě je nedávejte do sušičky.

Foto: Shutterstock

Autor: Martina Hokszová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments