Zalévání není banalita. Většina lidí v tom dělá velké chyby a poškozuje svou úrodu

Okurky jsou chutnou zeleninou, která se navíc poměrně běžně pěstuje v našich podmínkách. Většinou se pěstují ve skleníku, ale některé druhy se dají pěstovat i mimo něj. Pokud budete dodržovat několik zásad, povede se jim dobře třeba na vaší zahradě. Musíte si ale ohlídat množství zálivky.

Optimální podmínky pro pěstování okurek

Pěstování okurek ve skleníku je ideální. Nahrazuje jim klima, ve kterém se jim nejvíc daří. Mají mělké kořeny, které zároveň rozprostírají na velkou plochu. Proto není vhodné je mát příliš blízko u sebe. To mimo jiné znamená, že jsou citlivé na množství vláhy.

Jak správně zalévat

Se zaléváním buďte opatrní. Vyžadují pravidelnou zálivku, jinak uschnou, na druhou stranu je nutné se vyhnout přímému pokropení listů. Jsou náchylné k plísni. Nezalévejte je příliš zprudka, aby nedošlo k poškození kořenů. Když to jde, používejte odstátou vodu.

Foto: Shutterstock

Jak často zalévat?

I četnost zálivky má svá pravidla. Ze začátku zalévejte okurky každých 4–5 dní v objemu vody 5-7 litrů na m2. Jakmile nasadí květy a plody, zvyšte frekvenci na 1–3 dny a množství vody na 6–8 litrů na m2. Zalévejte je navečer, kdy už nepraží slunce. Při pěstování ve skleníku stačí zalévat jednou za dva dny, důležité je i pravidelně větrat a nezapomínat na hnojení. Vyžadují přihnojovat zhruba jednou za dva až tři týdny, dle počtu plodů a velikosti rostliny. Ocení také mulčování. Díky tomu se lépe udržuje vlhkost půdy, a navíc tím zabráníte prorůstání plevele.

Pravidelně sbírejte plody

Velmi důležité je plody okurek pravidelně a včas sklízet. Některé odrůdy mají plody již 50 dní po zasazení rostlin. Při sběru plodů buďte opatrní, okurky jsou hodně citlivé, a použijte raději zahradnické nůžky. Za správnou péči se vám odmění bohatou a chutnou úrodou, ať už je pěstujete venku na slunném místě nebo ve skleníku.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments