Naučte se využít posekanou trávu na zahradě. Je to poklad, který vám zajistí obrovskou úrodu

Trávník se musí pravidelně sekat, aby byla jeho podoba reprezentativní. Posečenou trávu je potřeba pravidelně likvidovat. Získáte tak živiny, které je škoda házet do popelnice. Jak využít posekanou trávu?

Jaký kompost získáte z posečené trávy?

Kompost je místo, kam posekaná tráva rozhodně patří. Zejména mokrou posečenou trávu jen tak někde nevyužijete. Pokud jste tedy sekali trávu ráno a je na ní rosa, rovnou ji uložte na kompost. Zelené hnojivo následně kompost obohatí o dusík a o potřebné teplo, aby mohl kompost správně vyzrát. Snažte se střídat vrstvu ovocného odpadu, hnoje a zeleniny s trávou. Kompost tak bude mít ideální podobu a skladbu živin.

Zelená mokrá vrstva by se měla střídat se suchou a tvrdou složkou, ve které je vysoký obsah uhlíku. Sláma, papír, kůra ze stromů nebo spadané listí jsou právě ty složky, které dodávají směsi uhlík. Vrstvení provzdušní kompost a zbaví jej nepříjemného zápachu. Kompost zkrátka bude správně pracovat.

Urychlovač kompostu

Posekaná tráva ale může mít ještě jedno využití. Snadno si z ní nachystáte urychlovač, který vám pomůže k vyzrálému kompostu o něco dříve. Nachystejte si pět dílů posekané trávy, ke kterému přidáte dva díly slepičího trusu. Nakonec přidejte ještě 20 dílů vody. Několik dní směs uzavřete v nádobě, poté ji použijte jako zálivku na váš kompost.

Foto: Shutterstock

Organické hnojivo pro rostliny

Přejete si dodat vašim rostlinám dostatek železa, draslíku a dusíku? Stimulaci růstu rostlinstva si nachystáte tak, že smícháte 20 dílů vody, pět dílů posekané trávy a 50 gramů droždí. Opět nechejte pár dní působit, poté použijte k hnojení rostlin. Budete stimulovat rychlejší tvorbu chlorofylu. Hnojivo stačí použít dvakrát měsíčně.

Co znamená mulč

Během horkých letních měsíců se posekaná tráva ponechává v trávníku, kde funguje jako mulč. Právě zde pomáhá chránit půdu před přehřátím. Zamezí také příliš rychlému odpařování vody, kvůli kterému tráva rychle přichází o hydrataci i sílu. Použijte proto sekačku s funkcí mulčování, abyste dodali svému trávníku živiny.

Posekaná tráva poskytuje dostatek živin pro další výživu rostlin i zrání kompostu.

Foto: Shutterstock, zdroj: LawnLove

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Dan
Dan
7 měsíců

My dáváme posečenou trávu slepicím a myslím si, že to je v pohodě

Karel
Karel
7 měsíců

Zahrada skoro posekaná doufám že nebude moc pršet abych to usušil a uložil na seník

Iris
Iris
7 měsíců

😀 víte vůbec, jak vypadá většina dnešních zahrad? Ve všech záhonech je kůra nebo kačírek a pod tím pitomá mulčovací textilie – už vidím, jak to pracně vyhrabávají, aby pod keře naházeli kompost a zase to zahrabávají…nehledě na to, že cpát kompost na textilii je jen ztráta času… 😛