Vypěstujte obří česnek. Voňavý a chutný. Je potřeba dodržet několik kroků a speciálně hnojit

Česnek na své zahradě pěstujeme pro to, abychom si zajistili co největší úrodu domácího zdroje antioxidantů a antivirotik. Naučte se tento poklad v kuchyni pěstovat tak, abyste byli z výnosů skutečně nadšeni.

Základ zahrádky i kuchyně

Domácí česnek i cibule, to je základ každé zahrádky. Zatímco cibuli si dokážete pořídit za poměrně dobrou cenu, domácí pěstování česneku se skutečně vyplatí. Ušetříte skutečně mnoho. Navíc se nemusíte obávat toho, jak dalekou cestu česnek po světě ujel, nebo jakými prostředky byl konzervován. Domácí je zkrátka domácí. Pěstovat ale „jen tak“ nemá smysl. Potřebujeme, ať jsou palice co největší.

Potřebujeme hnojivo

Allium sativum je cenná potravina. Jedná se o přírodní antiparazitikum, antivirotikum i antimykotikum. Zkrátka a dobře – zajistí vám dobré trávení, ale také přísun vitamínu C, nebo přirozenou dezinfekci střevního prostoru. Jeden stroužek denně a vaše imunita zaplesá.

Pěstování česneku kuchyňského ale vyžaduje dodržení jistých pravidel. S hnojením byste měli začít již na jaře. Univerzální zahradní hnojiva ale nebudou tím nejvhodnějším řešením. Můžete si namíchat vlastní hnojivo a spojit jej se zálivkou.

Když česnek raší

Už vidíte tři nebo čtyři listy? Budete potřebovat jednu lžíci močoviny, kterou promícháte v litru vody. Jeden čtvereční metr česneku ocení tři litry připraveného roztoku.

Foto: Shutterstock

Česnek tvoří palice

V době, kdy česnek začíná tvořit palice, budete potřebovat na deset litrů vody dvě lžíce minerálního hnojiva, konkrétně nitrofosfátu. Dobře promíchejte, zalévejte. Jeden metr čtvereční záhonu s česnekem opět pojme okolo tří litrů hnojiva.

V červnu poskytujeme další hnojení

V této době roste česneku palice, takže právě nyní potřebuje hodně živin. Nyní využijte superfosfát. Nařeďte 2 lžíce v deseti litrech vody a zalévejte. Na jeden metr čtvereční použijte čtyři až pět litrů vody.

Pěstujete česnek v komunitní zahrádce? Do jeho sousedství použijte měsíček, lichořeřišnici, bazalku nebo květák. V blízkosti česneku by neměl být lilek a luštěniny. Na stejném místě česnek nepěstujte více let.

Foto: Shutterstock, zdroj: Gardenersworld

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Lenka
Lenka
1 rok

Můj manžel, česnek sází každý rok , hlavy jsou velké, vydrží pomalu až do nové sklizně , hlavně bez hnojení a zalévání, česnek nemá rád vyhnojenou a mokrou půdu a vím co jíme , protože jinak si mohu v krámě bezpracně koupit hnojivem vyhnaný česnek , který je za mě nepoživatelný , neboť úplně pálí a napíší tam , že je maximálně ostrý .

Iris
Iris
1 rok

Vážený pseudozahradníku, česnek je rostlina třetí tratě – což znamená, že nesnáší přímé hnojení organickými hnojivy – to je důvod, proč se vysazuje třetí rok po hnojení…minimálně druhý…
Česnek paličák vytváří květenství, česnek nepaličák do květu nejde – u něj můžete čekat až vytvoří palici dokud peklo nezamrzne…
Takové “rady” si strčte…víte kam 😛

Miskova Milena
Miskova Milena
1 rok
Reply to  Iris

Moc bych chtěla vědět,kde se dá koupit, náš kvalitní česnek, v obchodě je dovozový a není nic moc.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Miskova Milena

Pokud to nemáte daleko do Polska, dá se koupit na podzim na trhu jejich česnek, který si nezadá s českým.
Jinak u nás mají každý rok na podzim i na jaře sadbu českého česneku v zahradnických potřebách (malý obchod, žádný supermarket.)