Ne každý potřebuje hubnout. Ale co dělat, když chcete přibrat a pokud možno si při tom nezničit zdraví?

V dnešní době přehnaného konzumu má většina lidí problém s tím, jak shodit rychle nabytá kila, která se jim na jejich těle nelíbí. Rad k tomu existuje dost a dost. Přitom se ale tak trochu zapomíná na lidi s opačným problémem. Tedy ty, kteří rovněž nejsou se svou váhou nebo tělesnou konstitucí spokojení – a přitom jsou lehcí jako pírko. Jenže právě to je z jejich pohledu problém.

Nabírání s rozvahou

Lidé, kteří nabírají přirozeně a někdy až příliš, často nemohou pochopit, jak pro někoho může být problém získat nějaké to kilo navíc. Inu, problém to být může a docela velký.

Obvykle se podivujeme nad lidmi, kteří jedí, na co přijdou, a přesto si drží štíhlou linii. Pokud jsou s tím spokojení, proč ne. Ale třeba tolik konzumují právě proto, že chtějí přibrat. V takovém případě ale tento postup není ideální. Dostat do sebe co nejvíce jídla jakékoliv kvality a výživové hodnoty je velmi prvoplánovým nápadem, kterým si ke všemu můžete ublížit. Můžete tak totiž konzumovat stravu značně nevyváženou, bohatou na transtuky či sacharidy. Nemusíte sice tloustnout, jenže to ještě zdaleka neznamená, že to váš organismus nepocítí. A buďte si jistí, že vám za to nepoděkuje.

Obecně platí, že pokud chcete přibrat, musíte zvýšit příjem energie, a to přibližně o 2000 až 3000 kJ denně, za předpokladu, že chcete přibírat postupným tempem půlkilogramu za jeden týden. V zásadě to znamená konzumovat o 20 až 30 % více jídla, než jste byli zvyklí.

Nezapomínejte na pohyb

Pakliže se domníváte, že si při nabírání váhy odpočinete, raději na to zapomeňte. Častou mýlkou je, že při “tloustnutí” je třeba se vyvarovat fyzické aktivity, abyste získanou energii nepálili. Ano, svým způsobem to pravda je, ale vy pravděpodobně nechcete být tlustí, ale chcete mít plnější figuru, pokud možno sestávající ze svalů. A tady už se bez cvičení a pohybu zkrátka neobejdete. Zase to ale nepřehánějte – cvičení by rozhodně nemělo být excesivní a pohltit veškerou energii, kterou jste přijali navíc.

Nabírání na hmotě je zcela jistě příjemnější činností než hubnutí, ale má také svá pravidla. Můžete si klidně čas od času dopřát hovězí nebo vepřové, které jsou jak známo tučnější než drůbež, ale rozhodně by to nemělo být tak, že budou váš jídelníček tvořit pokrmy jen jídla z těchto těžkých mas. Vyplatí se také hlídat vyvážený přísun sacharidů a bílkovin. Za zdravé a přesto energeticky hodnotné potraviny platí ořechy, cereální tyčinky, banány nebo třeba různé koktejly a smoothie.

A co vy? Jaké máte zkušenosti s nabíráním váhy? Šlo to dobře nebo to dalo zabrat? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments