Neadekvátně přeplacení důchodci. Nezaslouží si to. Už je to tady, půjdou dolů

Už je naprosto jasné, že stát má obrovský problém s důchody. Jednoduše na ně nejsou peníze, přinejmenším ne, pokud by pokračovaly v současné podobě. Nějakým způsobem se na ně bude muset sáhnout a teď je jen otázkou, jak a kdy se to provede. Čas každopádně hraje proti nám.

Dostávají moc

Je také zvykem, že se kolem důchodů a případných zásahů do nich chodí po špičkách. Zejména pokud jde o současné penze, které se však ukazují být základem problému. Právě ty se totiž v posledních letech utrhly ze řetězu a způsobily kolaps tohoto systému o deset let dříve, než se očekávalo.

Jak správně v Otázkách Václava Moravce upozornil bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok, jednoduše jsme si v tomto případě dovolili neadekvátně přeplacenou generaci důchodů. Dalo by se pokračovat s tím, že takové navýšení penzí si jednoduše nezasloužili, pokud vezmeme v potaz, že je to na úkor důchodů příštích generací.

Důchody v Česku vzrostly skutečně enormním tempem a letos po mimořádné valorizaci překonají v průměru hranici dvaceti tisíc korun. Jak ukazují nejrůznější srovnání, v podstatě jsme dohnali Německo ve výši důchodů, avšak při mnohem nižší výkonnosti celé ekonomiky.

Foto: Shutterstock

Musí se do toho sáhnout

Právě v tom je ten problém. Důchody se razantně zvyšovaly, aniž by na to ekonomika reálně měla a aniž by do důchodového systému přitékaly adekvátní prostředky. Už teď končí v obrovském deficitu každý rok, a to ještě do penze neodešly ty nejsilnější ročníky.

Pakliže by se měla udržet určitá spravedlnost, mělo by se v první řadě sáhnout na důchody současné generaci penzistů. Ideální by bylo je o něco snížit, ovšem to bude zřejmě neprůchozí. Tak by se měly alespoň na několik let zmrazit, dokud je ekonomika zase nedožene.

Roky zde fungoval takzvaný důchodový automat, který velmi dobře vypočítával penze vzhledem k inflaci a průměrným mzdám. Jenže pak se do něj začalo opakovaně sahat za účelem rychlejšího nárůstu penzí. Teď by nebylo od věci ho upravit zase do původní podoby.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
51 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zvoník
Zvoník
1 rok

Obhájit okradení českých důchodců podle tzv. českého zákona je jednodušší, než okrást valorizaci restituce církvím a dávat další peníze na války ve světě.

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Zvoník

Tohle je lež. Důchodce nikdo neokradl, jen jim nedal to, co očekávali že dostanou a to je velky rozdil! Samozřejmě vláda by si měla taky ubrat, ať si lidé nemyslí že okrádá jen je, ale to jsou v podstatě drobné. Zkuste si to spočítat, ten výdaj je o několik řádů jinde (desítky milionů vs. desítky miliard za důchody). Proč snížení platů neprosadí SPD a ANO? Protože chtějí sát, ale nemít odpovědnost! Kupte si rýži u lidumilného pana Okamury, pak teprve zjistíte co je drahota. A tak nás má rád, zachraňoval by nás od rána do večera, ale v reálném světě… Číst vice »

Paja
Paja
1 rok

Si dělají už srandu?Někteří možná berou až 40 tisíc jak všude píšou,a co my ,co máme přes 5tisic, školu máme pracovali jsme,pak přijde nemoc, zůstanete na vozíku po amputaci a co dál.Dostanete pár korun co to je v dnešní době přes 5tisic důchod,pracovat nemohu zdr.
.duvodu! Ještě nám to nic chcete vzit,kontrolovat účty,co s péčí děláme atd? Šílená doba, šílená práva, nejhorší vláda To nejsem jen já,je náš plno,to nevidí,jen hrabou na svém písečku.Jim se to říká,když mají velké platy,plno výhod.At si to pan Fiala s náma vymění a pokusí se stim žít,pár korunama, bože kam to spěje nemám slov..