Neadekvátně přeplacení důchodci. Nezaslouží si to. Už je to tady, půjdou dolů

Už je naprosto jasné, že stát má obrovský problém s důchody. Jednoduše na ně nejsou peníze, přinejmenším ne, pokud by pokračovaly v současné podobě. Nějakým způsobem se na ně bude muset sáhnout a teď je jen otázkou, jak a kdy se to provede. Čas každopádně hraje proti nám.

Dostávají moc

Je také zvykem, že se kolem důchodů a případných zásahů do nich chodí po špičkách. Zejména pokud jde o současné penze, které se však ukazují být základem problému. Právě ty se totiž v posledních letech utrhly ze řetězu a způsobily kolaps tohoto systému o deset let dříve, než se očekávalo.

Jak správně v Otázkách Václava Moravce upozornil bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok, jednoduše jsme si v tomto případě dovolili neadekvátně přeplacenou generaci důchodů. Dalo by se pokračovat s tím, že takové navýšení penzí si jednoduše nezasloužili, pokud vezmeme v potaz, že je to na úkor důchodů příštích generací.

Důchody v Česku vzrostly skutečně enormním tempem a letos po mimořádné valorizaci překonají v průměru hranici dvaceti tisíc korun. Jak ukazují nejrůznější srovnání, v podstatě jsme dohnali Německo ve výši důchodů, avšak při mnohem nižší výkonnosti celé ekonomiky.

Foto: Shutterstock

Musí se do toho sáhnout

Právě v tom je ten problém. Důchody se razantně zvyšovaly, aniž by na to ekonomika reálně měla a aniž by do důchodového systému přitékaly adekvátní prostředky. Už teď končí v obrovském deficitu každý rok, a to ještě do penze neodešly ty nejsilnější ročníky.

Pakliže by se měla udržet určitá spravedlnost, mělo by se v první řadě sáhnout na důchody současné generaci penzistů. Ideální by bylo je o něco snížit, ovšem to bude zřejmě neprůchozí. Tak by se měly alespoň na několik let zmrazit, dokud je ekonomika zase nedožene.

Roky zde fungoval takzvaný důchodový automat, který velmi dobře vypočítával penze vzhledem k inflaci a průměrným mzdám. Jenže pak se do něj začalo opakovaně sahat za účelem rychlejšího nárůstu penzí. Teď by nebylo od věci ho upravit zase do původní podoby.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
51 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
Irena
1 rok

Jakých 20000 Kč měsíčně,pobiram 12600 Kč invalidní důchod 3.stupne s toho platím nájemné a elektriku.

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Irena

Řeč je o starobních, invalidní je jiný problém. To vážně neumíte rozlišit?

Jiří
Jiří
1 rok

Pan Rusnok, by s měl stydět za svá slova. Svoji kariéru začal za komoušů a cpal se všude kde se dalo. Je hambou, že z jeho úst můžou lézt slova, která špiní i jeho, ďedka vychcanýho. Štvát touto ideologií mladé proti starým. To znamená proti rodičům, prarodičům a všem, kteří si svá léta práce již tvrdě odpracovali a mají podle české ústavy právo na spravedlivý důchod ve stáří.
Rusnoku, styď se.

Radka
Radka
1 rok

Platy jsou nizke. Pracujici lide a take duchodci si zaslouzi vyplaty a duchody na dustojny zivot.

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Radka

Platy nízké jsou, ale vedle ve fabrice dávají víc. Stačí se zajímat a snažit. Když si neřeknete, nikdo vám nepřidá, dělala byste to stejně. Proč nejdete pracovat na sebe? Nechce se vám skutečně pracovat? U nás chybí dost dobře placených profesí ale lidem ze sousední vsi/města se nechce dojíždět 5-10km a pak mám sousedy co dojíždějí 100km a těm to nevadí? Zajímavé, že? Řidiči, tesaři, klempíři. Zakázek mají že nestíhají a dělník z fabriky pořád nemá zájem. Něco je tady špatně, když dělník chce trpět za málo peněz. Soused například chlastá první ligu, tak tu dobrou práci nemůže vzít a… Číst vice »

Silovský.
Silovský.
1 rok

Souhlas

Anděla
Anděla
1 rok

Kdo může za to, že nejsou peníze pro důchodce. Dnešní důchodci?

Jirka
Jirka
1 rok

Tak ať nezdražují. Důchody nejsou tak velké aby z ních důchodci vyžily. Když vláda namá peníze tak ať si nepřidávají. Ať skusí poslanci a senátoři vyžit s 15 000 za měsíc zaplatit nájem, inkaso a mít ještě na jídlo. To nejde. Tým debylum ve vládě se to dobře kecá když má skoro 200 000. A ještě se jím to zdá málo. Zlatý Babiš.

Anka
Anka
1 rok
Reply to  Jirka

Ahoj jim na hradě se to kecá, když oni si přidávají a posílají prachy na Ukrajinu,ale ať si zkusí vyžít s málem,to jim moc nevoní že?

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Jirka

Zlatý Babiš rozdal prachy za nic, tak se vytváří inflace. Tohle se učilo už za komoušů v prvním ročníku na SŠ, někde už na základce.

Natasa
Natasa
1 rok

Snižovat důchody, proč si vy nesnizite platy. Zkuste vyzit s důchodem 15000 Kč a platit nájem, léky a ostatní.

Jirka
Jirka
1 rok
Reply to  Natasa

Presne tak,kdy se zacn prepocitavat platy politikum, ktare jsou 10 a vicekrat vyssi nez duchody. Pritom mnozi neplati najmy a o stravovani a dalsich brebendach ani nemluvim.

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Jirka

To sice ano, ale ať jdou opoziční příkladem a nekupují si porsche, nestaví hrady a nekupují zámky ve francii!

Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová
1 rok

Proč se obouvaji všichni do důchodců?Ať se obouvaji do vlády,do důchodců, kteří berou 60000 a více.Proc si vláda v této době zvýšila platy.At se uskrovni,dejte jim klasickou výplatu a uvidíme,jak z toho vyziji..a to mají všichni ještě vedlejší příjmy,příplatky snad i za to,že dýchají.At už celá Fialová vláda a Pavel s nimi jdou do háje.A vy mladí se vzpamatujte,nedozijete se s těmito lidmi důchodu.

Josef
Josef
1 rok

Důchodce má zpravidla děti a jak je vychoval, tak se postarají. Problém mají většinou nefunkční rodiny a opět se dostáváme k drogám, chlastu a lenosti. Pár výjimek se najde, ale tohle je většina. Každý kterého znám a stěžuje si, má uvedené problémy. Lidé z fungujících rodin řeknou že se uskromní, lidé z nefunkčních rodin si koupí další flašku za půjčené peníze.

Jan
Jan
1 rok

Dokud budou vláda štvát proti důchodcům tak mladí lidé nebudou mít potřebu zakládat rodiny a mít děti aby i jim měl kdo přispívat na důchod protože ekonomové dělají rozpočet z ideálních rozměrů

Filip
Filip
1 rok
Reply to  Jan

České děti už nejsou zapotřebí, máme tu Ukrajince,mongolove,Vietnamce,ty budou za pár let čeští občané někteří už jsou, jináč komu vadí opět důchody a ne např.renty které jsou několikrát vyšší než penze to nechápu.

Pavel
Pavel
1 rok

Hlavně že mistr Rusnok je adekvátně jako důchodce ohodnocen. On byl rovněž ministrem financí a ve věci důchodové reformy udělal úplný hovno. Je to zmetek jako vy pisalku Vavrenko. Jeden větší šmejd než druhý. Bože co toto je za národ. Já jsem makal 50 let a nějaký IT nebo elektrikář v podobě ministra financí a Sudetacky Fialenko mi budou přepočítávat důchod. Banda vyjebanejch trampů to je. Hnus.