Nebezpečná alkorexie trápí především ženy. Jídlo nahrazují alkoholem

Psychiatři varují před rozšířením alkorexie, která se stává novodobým fenoménem. Osoby, které se snaží hlídat kalorický příjem, začnou omezovat jídlo, a to nahrazují alkoholem. Alkohol jim poskytuje pocit klidu a uvolnění. Cítí se díky němu plni sebevědomí, proto se ho nehodlají vzdát a raději si odepřou vydatný oběd nebo večeři.

Alkohol plný prázdných kalorií

Není novinkou, že alkohol obsahuje mnoho kalorií. Našemu tělu umí dodat energii, ale bez nezbytných vitamínů, minerálů a jiných látek nutných pro výživu našeho organizmu. Některé alkoholické koktejly mají tolik kalorií jako celý oběd. Lidé si tuto skutečnost uvědomují a v přehnané snaze udržet si štíhlou postavu omezují příjem jídla, aby nemuseli snižovat spotřebu alkoholu. Alkoholické nápoje jim umí vykouzlit dobrou náladu, pocit nadbytku energie, silné sebevědomí i zklidnění a uvolnění. To v potravinách nenalézají, a proto sahají po sklenicích vína, panáku tvrdého alkoholu nebo sladkého koktejlu. Je nutné zmínit, že se zpravidla jedná o osoby, které úzkostně dbají o celkový kalorický příjem. Obvykle tyto osoby už trpí některou z chorob poruch příjmů potravy.

Riziko alkorexie

Jakmile tělu schází důležité živiny a začne vstřebávat jen prázdné kalorie, velmi brzy se objevují první zdravotní komplikace. Nejprve se alkorexie projevuje zašedlou kůži, lámavými nehty, popraskanými rty a padajícími vlasy. U žen dochází k poruchám menstruačního cyklu. Objeví se cukrovka i nemoci trávícího systému. Velmi brzy bývá zaznamenáno poškození jater a slinivky. Alkohol se z těla bez živin nemá jak odbourat, nastávají otravy alkoholem, dehydratace a celkový fyzický kolaps.

Alkorexie jako kombinace anorexie a alkoholismu postihuje mnoho lidí. V ohrožení jsou především ženy. Nejvíce bývají postiženy mladé dívky, které se velmi zabývají svým zevnějškem. Aby si nemusely odpírat večírky plné veselí a alkoholu, odmítají jídlo i několik dní. Pocit hladu jim alkohol spolehlivě zažene.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments