Za střídáním radosti a deprese může stát bipolární porucha. Poznejte její příznaky

Jednou jste nahoře, podruhé zase dole. Ačkoli je střídání dobré a špatné nálady součástí běžného života, existují odchylky od normálu, při kterých byste měli zpozornět. Razantní změny nálad totiž mohou značit závažnou psychickou poruchu. Jestliže převládá smutek, úzkost a pocity méněcennosti, je dobré navštívit odborníka a odbourat depresi včas. Někdy však úzkostné stavy nahrazuje až příliš bujará nálada a naopak. Poté se nejspíše potýkáte s bipolární poruchou, se kterou je třeba bojovat.

Dva póly, které stojí proti sobě

Veselá nálada se v souvislosti s bipolární poruchou nazývá jako mánie. Stavy smutku a deprese stojí na druhé straně a střídají mánii v různých intervalech. V radostných stavech se člověk postižený touto poruchou projevuje jako alfa samec, ze kterého přímo prýští energie. Neví, co je to únava a zvýšené libido a extroverze jsou jeho druhé jméno. Zatímco v této chvíli se může cítit jako zcela zdravý jedinec, dopřávat si hory dobrého jídla, oslavy s přáteli a další společenské akce, ve stavu deprese nálada klesne na bod mrazu.

Deprese přijde stejně rychle jako stav mánie a rázem utne všechny energické projevy. Z extroverta se rázem stává introvert ponořený do svého smutku a myšlenek. Typickými příznaky jsou ztráta chuti k jídlu, omezená komunikace, pláč, častý spánek nebo pocity méněcennosti.

Příčiny vzniku a následná léčba

Jasná příčina BP je zatím neobjasněna. Spekuluje se o traumatizujících zážitcích z minulosti, dědičnosti nebo současné těžké situaci, která mohla u pacienta nastat. Pouchou jsou nejčastěji zasaženi dospělí jedinci, u nichž se přistupuje při lehčí formě k léčbě u odborníka a u závažnějšího stadia k tlumení pomocí léků. Lidé s bipolární poruchou jsou často nevyzpytatelní. V období mánie se cítí jako zdraví, občas vynechávají léky a zapomínají na přicházející stav deprese.

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.