Nebezpečně vysoký cholesterol se projeví výrůstky ve tváři, zjistili nově vědci. Jde o spolehlivý znak

Ačkoliv se dlouho nijak neprojevuje a v podstatě neomezuje kvalitní život, vysoký cholesterol potichu likviduje tělo a výrazně zvyšuje riziko předčasného úmrtí, ať už na infarkt či mozkovou mrtvici. Lidé přitom stále mají tendenci ho podceňovat právě z důvodu, že se obvykle projevuje jen jako zvýšené číslo na seznamu laboratorních hodnot po odběru krve.

Tukové polštáře na obličeji

To ale není tak docela pravda. Pro zjednodušení si cholesterol představte jako tuk. Jakmile se ho v těle nahromadí velké množství, ovlivní i váš zevnějšek. Na těle, zejména potom na tváři, se vám začnou tvořit tukové bulky a hrudky. To je jednoznačný znak toho, že cholesterolu je v těle obrovské množství a je nutné s ním něco dělat.

Tento stav má název xantelazma a nejde o nic jiného než o ostrůvky usazenin cholesterolu žluté barvy pod kožním povrchem. Nejčastěji se objevují na tváři v okolí očí. Kromě toho, že jsou nevzhledné, je jejich ignorování také velmi nebezpečné. Berte to jako poslední signál těla, že s cholesterolem máte něco dělat. Ani tyto hrudky však nebolí.

Pokud na sobě začnete tento jev pozorovat, měli byste okamžitě navštívit lékaře. Pravdou totiž je, že vaše hladiny cholesterolu dosáhly takových výšek, že už není bezpečné pokoušet se je srážet přírodním způsobem, obzvlášť pokud vaše dosavadní životospráva vedla k tomuto stavu. Lékař stanoví přesnou diagnózu a pravděpodobně nasadí léky na vysoký cholesterol, takzvané statiny.

Foto: Shutterstock

Je na čase změnit životosprávu

Na druhé straně to neznamená, že tyto léky za vás svedou vše. Účinné jsou jen do určité míry a xantalazma už je stavem, kdy je cholesterol tak vysoký, že enormně zvyšuje riziko mozkové či srdeční příhody. Znamená to tedy také změnu životního stylu. V první řadě byste se měli začít více hýbat, přestat jíst tučné jídlo, nekouřit a omezit alkohol.

Nevěšte ale hlavu. Pokud zlepšíte svou životosprávu, je velmi pravděpodobné, že se váš stav podaří dostat pod kontrolu. Zařaďte také potraviny, které příznivě působí na hladinu cholesterolu. To je především zelenina a jídla s vysokým obsahem vlákniny či omega-3 mastných kyselin.

Foto: Shutterstock, zdroj: WebMD, Express

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments