Lékaři varovali před nebezpečím vitaminu D. 5 příznaků, podle kterých poznáte vážný problém

V současné době neustále slýcháme, jak moc je vitamin D potřebný. Navíc je tu opět zimní období, kdy tělo není schopno přijímat dostatek této látky ze slunečního záření a středomořské stravy. Proto lidé často sahají po doplňcích stravy, které slibují, že jim chybějící vitamin D doplní.

Prospěšný vitamin D může i uškodit

Pravdou je, že tento vitamin je zásadní pro celkové zdraví těla a významně podporuje práci imunitního systému, který se pak může lépe bránit nejrůznějším hrozbám. Zároveň udržuje kosti a zuby v kondici a přispívá k tvorbě svalové hmoty. To ale v žádném případě neznamená, že byste to s vitaminem D měli přehánět. Pokud ho budete brát více, než je tělo schopno vstřebat, nedočkáte se žádných zázračných účinků, ale jen si ublížíte. Tímto vitaminem se totiž můžete poměrně snadno předávkovat.

Pokud už se rozhodnete bez konzultace s lékařem sáhnout po doplňcích stravy s vitaminem D, čiňte tak s rozvanou a poraďte se alespoň s lékárníkem. Příliš vysoká dávka vám totiž může ublížit. Pokud byste v krátkém čase pozřeli příliš mnoho vitaminu D, hrozí vám stav známý jako hyperkalcemie.

Foto: Shutterstock

Když se nahromadí vápník v těle

Není těžké odvodit, co tato diagnóza znamená. Jak už název napovídá, jde o stav, kdy je v těle příliš mnoho vápníku. Přestože kalcium obecně prospívá zdraví kostí, pokud je ho příliš mnoho, naopak kosti poškozuje. To je ale dlouhodobější stav. Krátkodobě je mnohem nebezpečnější, že přehršel vápníku může poškodit ledviny. Proto byste nikdy neměli překročit denní dávku 100 mikrogramů vitaminu D.

Pokud budete brát příliš mnoho doplňků stravy s vitaminem D, bude se vám v těle ukládat vápník,” varují lékaři z britského zdravotnického systému NHS. “To může oslabit kosti a poškodit ledviny a srdce.

Jak ale poznat, že tento nebezpečný stav ve vašem těle nastal? Tělo se naštěstí ozve několika symptomy.

  • Nevolnost a nechuť k jídlu.
  • Zvracení.
  • Průjem
  • Bolest žaludku.
  • Ztráta váhy.

Přestože by denní dávka u dospělého člověka neměla překročit 100 mikrogramů, většině lidí dlouhodobě stačí přijímat kolem 10 mikrogramů denně. Výjimkou jsou děti do deseti let, které mohou mít větší deficit vitaminu D, a proto by měli doplňovat 50 mikrogramů denně.

Foto: Shutterstock, zdroj: Mayo Clinic, NHS

Autor: Tereza Vávrová

Výživová poradkyně a dlouholetá autorka článků se zdravotní tematikou.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
5 měsíců

Problém většiny přípravků je bohužel opačný, obsahují příliš nízkou denní dávku, která je naprosto bez efektu. 4000 iu (100 mikrogramů) je naprosto bezpečná dávka.

Last edited 5 měsíců by Pavel
Vlastimil
Vlastimil
5 měsíců

podla mnou nastudovaných informací by se hladina vitD v krvi mela pohybovat v rozmezí 30 az 80 mikrogram na liter (resp. 75 až 200 mmol na liter). Optimum vsak je okolo 60 (resp. 160). Podla hodnot zistených krvným testom nastavit dotaciu od 1000 po 4000 IU vidim ako zcela bezpecnou. Info od pana Stekovica ohladne vit K tuto jistotu jeste navysuje

Milan Koten
Milan Koten
5 měsíců

Kromě správného upozornění pana Martina Štekoviče, že je dobré užívat vitamín D spolu s vitamínem K, upozorňuji, že je nutné mít v těle i dostatek vápníku organického původu, což téměř nikdo nemá, spíše je obecně nedostatek vstřebatelných minerálů i stopových prvků. Dále je velmi nutné aby vápník organického původu, byl doprovázen hořčíkem rovněž organického původu, v poměru zhruba 3 ku 1. Podobně musí být přítomen fosfor, ale toho mýváme dostatek. Kromě toho další prvky, jako je zinek, selen, a samozřejmě další vitamíny jako E vitamin a vitaminy řady B opět nejlépe vyrobených organickým postupem. Bez dostatku vitamínu C v těle… Číst vice »

Martin Štekovič
Martin Štekovič
5 měsíců

Hlavně bych dodal, že pokud se bude vitamin D užívat společně s vitaminem K, tak to bude bezpečné v jakémkoliv množství, protože vitamín K dopraví vápník přesně kam má a nezatíží tím organismus!

Last edited 5 měsíců by Martin Štekovič
Naty
Naty
5 měsíců

Krevní test na hladinu vápníku stojí v labolatoři 21,_ korun. Takže bez obav z předávkování vápníkem.

Marie
Marie
5 měsíců

Prosím a když vitamin d je uváděn vsude v jiných jednotkách, tak kolik je to na 1000ui?

Vlastimil
Vlastimil
5 měsíců
Reply to  Marie

1000 UI = 25 mikrogramov

Jaroslav Sapalinsky
Jaroslav Sapalinsky
5 měsíců

Když už jste napsala A, napište taky B.V první řadě si každý musí zjistit, jaká je jeho počáteční hladina vitamínu D v krvi – zakoupením samotestu,nebo požádat vašeho praktického lékaře, aby vám tento test z krve dal udělat.Ideální hladina je nad 100 nmol/l !Takže nestrašte předávkováním – to hrozí až při 200 nmol/l a více ! V zimních měsících je vhodná dávka 4 000 IU denně. A po cca měsíci znovu test.

Vlastimil
Vlastimil
5 měsíců

dobra odpoved