Nebezpečný tuk je na břiše, zdravý na nohách

Rozložení tuku v těle může být rozhodujícím faktorem pro zdraví. Podle aktuální studie mají starší ženy výrazně nižší riziko srdečních a oběhových chorob v případě, že se jim tuk v těle ukládá v oblasti nohou. Naopak pokud je tuk usídlen na břiše, riziko těchto nemocí se zvyšuje.

Zajímavým úkazem přitom je, že mnohem méně významným faktorem než výše uvedené je to, kolik celkem tuku se v těle nachází. Někdo, kdo má tukem silně obalené nohy, zejména pak stehna, tak může být zdravější, než někdo, kdo má menší bříško.

Nejhorší kombinace? Hodně tuku na břiše, žádný na nohou

Vědci, kteří svou studii publikovali v magazínu European Heart Journal, došli k řadě zajímavých poznatků.

  • Čtvrtina že s největším množstvím tuku na břiše měla dvakrát vyšší riziko, že onemocní chorobou srdce, případně oběhového aparátu.
  • V případě oblasti nohou byla tendence přesně opačná. Ženy, které zde měly uloženy obzvlášť hodně tuku, měly o téměř 40 % nižší riziko pro vznik srdečních onemocnění.
  • Nejvyšší riziko těchto chorob zaznamenali lékaři u žen, které měly na břiše uloženo velké množství tuku a naopak žádný jejich tuk nebyl umístěn v oblasti stehen. V jejich případě bylo riziko třikrát vyšší, než u žen s opačným rozložením tukových zásob.

Lidé by kromě kontroly váhy měly sledovat také rozložení tělesného tuku, a to i v případě, že mají normální váhu a obecné BMI,” uvádí lékaři v závěru zprávy. Dále se tu pak píše, že rozložení tuku v těle je do velké míry dáno geneticky, ale prakticky vždy ho lze ovlivnit také stravováním a sportem.

Nohy jsou ideálním místem pro uložení tuku

Vědci potvrzují hypotézu, že nohy jsou “ideálním místem pro uložení tuku”. Zatím jim však nejsou známy důvody tohoto jevu. Jisté nicméně je, že tuk na břiše negativně ovlivňuje procesy látkové výměny v těle a představuje tak zvýšené riziko pro nemoci.

Naopak “tuková skladiště” ve stehnech mohou ukládat přebytečné kalorie, aniž by tím škodily tělu. Podle některých hypotéz může takový tuk dokonce produkovat zdravé látky – v tomto případě jde ale zatím jen o spekulaci, kterou bude třeba vědecky ověřit.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments