Nečekaně zlevnila spousta potravin. Lidé díky tomu šetří slušné peníze

Ceny potravin dnes vedle neustále zdražujících energií trápí české domácnosti asi vůbec nejvíce. Jedna věc jsou ale pocity, které jednoznačně inklinují k tomu, že se zvyšují ceny úplně všeho, tou druhou je ale potom skutečná realita.

Zdražovalo se hodně

A tam jsou překvapivé rozdíly. Jistě, celá řada potravin zdražila skutečně razantně. Příkladem může být třeba máslo, které dnes v podobě jedné kostky vyjde průměrně na 51 korun. To je o dvacet korun více než loni. Nutno navíc říct, že nejsme v sezóně, kdy se cena tohoto produktu tradičně zvyšuje.

Významně zdražilo také pečivo, které si podle Českého statistického úřadu připsalo cenové navýšení v průměru o 30 %. Pekaři jsou totiž závislí na ceně pšenice, která šla nahoru, byť teď opět klesá, a také na cenách energií, jež jsou velmi vysoko.

Zajímavé však je, že některé potraviny oproti předchozímu roku nečekaně zlevnily. Například kilogram jablek stál loni touto dobou 41 korun, teď je to pouhých 32 korun. Zlevnily také pomeranče, a to skutečně výrazně ze 48 na 30 korun. Podobně se propadla i cena banánů, které koupíme za 25 korun, o sedm méně než loni. Citrony už nestojí 75 korun, ale jen 58 Kč.

Foto: Shutterstock

Cena nákupu se vyrovnává

Podobně zlevnily i další položky, zejména potom brambory, květák, okurky, cibule, papriky, ale třeba i vepřová kýta. Jde o poměrně velké množství položek, které letos můžete koupit levněji než loni, aniž bychom si to v obchodech přímo uvědomovali.

Jsou to právě tyto položky, které přitom pomáhají snižovat celkovou cenu nákupu, která by bez nich rostla ještě o poznání více. Takto se alespoň zdražující většina potravin trochu vyrovnává.

Podle expertů však už celkové zdražování naráží na své limity a mělo by začít zpomalovat. O cenách potravin to platí dvojnásob. Ukazuje se totiž, že lidé v důsledku vyšších cen již omezují svou spotřebu, což tlačí na pokles cen.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radoslav
Radoslav
1 rok

V Polsku: banány 22 Kč, jablka 8 Kč, pečivo za polovinu, máslo 55 Kč 300g. Vše v lepší kvalitě. To, co prodávají v Kauflandu z Polska, u nich nekoupíte. Hnoje jen pro Čechy.

Monika
Monika
1 rok

Zlevnila jablka,banány citrony to mi něco připomíná 🤣 za komunistů to stalo pár kaček!Tak kdopak se bude chtít hádat!

Luboš
Luboš
11 měsíců
Reply to  Monika

Ale banánů máme hafo. Nemusíme stát dokonce takové fronty jako za totality. Vidíte, jak nám pomáhá demokracie