Žena vybírala z českého bankomatu. Ten ji nečekaně obral o velké peníze, může se to stát každému

Vlastnictví platební karty je velmi pohodlné. V současnosti můžete téměř vše platit právě bezhotovostně. Někdy se ale přeci jen vyplatí mít nějaké peníze v peněžence. V takovém případě není nic jednoduššího než využít některého z bankomatů, který vám peníze vydá.

Tučný poplatek

Ne vždy to ale proběhne tak, jak si představujeme. Server TN.cz upozornil na případ paní Heleny, která se rozhodla vybrat peníze z bankomatu ČSOB. Měla však slovenskou platební kartu, což se ukázalo jako velký problém. Bankomat jí totiž naúčtoval nemalý poplatek.

Žena si vybrala pouhých 200 korun, avšak poplatek činil celé tři čtvrtiny z vybírané částky, tedy 150 korun. Podle Heleny se jí nikdy nic takového nestalo, a to se svou kartou vybírala v řadě zemí po Evropě i po světě. Nikdy přitom neplatila žádný poplatek jako teď v Česku.

Kartu paní Heleny vydala Fio banka, která působí také na Slovensku. Její účet je tedy vedený v eurech, avšak v podmínkách má uvedeno, že si může dvakrát měsíčně vybrat zdarma z kteréhokoliv bankomatu na světě.

Když žena kontaktovala zákaznické centrum ČSOB s tím, že musí jít o nějakou chybu, bylo jí řečeno, že je takto vše správně. Poplatek 150 korun je prý v takovém případě účtován všem klientům.

Foto: Shutterstock

Banky našly nový byznys

A v jakém je to tedy případě? Tuzemské banky prostřednictvím svých bankomatů zahraničním klientům obvykle nabídnou velmi nevýhodnou službu DCC, což znamená, že výběr přepočtou svým kurzem, který je obvykle špatný. Pokud tuto službu ale zákazník odmítne, je mu účtován poplatek. Pravdou také je, že na tento poplatek bankomat upozorní.

Bohužel nejde pouze o případ českých bankomatů, který by většinu zde žijících lidí nemusel trápit, protože ti mají účet u českých bank. Podobná situace nastává téměř všude po Evropě, kdy přichází ke slovu přepočet měny.

V každém případě ale odmítněte přepočet měny DCC, protože na něm budete tratit velkou sumu. Pokud už nenajdete bankomat, který vám peníze vydá bez poplatku, vyberte raději větší částku najednou, abyste poplatků nemuseli hradit více.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Ilija Němec
Ilija Němec
1 rok

3/4 z vybírané částky poplatek? To je super zlodějina.