Ke včasnému odhalení Alzheimerovy choroby mohou pomoci krevní proteiny

Roky před vypuknutím Alzheimerovy choroby se začne náš mozek měnit. Tento proces by však bylo možné sledovat ještě dříve, než samotná choroba nabre plné obrátky. K tomu dopomohou krevní bílkoviny, díky nimž může být Alzheimerova choroba v čas odhalena.

Krevní testy na místo skenování mozku

Skutečnost, že Alzheimerova choroba není včas odhalena a postihuje mnoho lidí, je způsobena tím, že dosud nebyla možnost sledovat její průběh. K tomu, aby mohla být vyvinuta spolehlivá a účinná léčba, je zapotřebí monitorování a předvídání průběhu nemoci dříve, než se objeví příznaky, mezi které patří postupná ztráta paměti. K tomuto monitorování jsou krevní odběry účinnější, než skenování mozku, které je navíc drahé.

Pokrok krevních testů

V případě krevních testů došlo k pokroku díky amyloidním proteinům vyskytujícím se v mozku a v krvi při vzniku Alzheimerovy choroby. V nových způsobech monitorování ale nejde o sledování samotných amyloidních proteinů, ale o sledování napáchaných škod – neurodegenerace. Jinými slovy, sledovat smrt neuronů.

Předpověď je možná

Když mozkové buňky zemřou, jejich zbytky mohou být detekovány v krvi, v častějším případě se však tyto zbytky rychle rozkládají, a tak jsou nevystopovatelné. Výjímkou je neurofilament, který je vůči rozkladu imunní. Neurofilament se v krvi hromadí ještě poměrně dlouhou dobu před nástupem klinických příznaků nemoci, velmi citlivě odráží její průběh, a díky tomu umožňuje předpovědět i budoucí vývoj Alzheimerovy choroby.

Diagnostika přesné degenerace

Díky sledování neurofilamentů je možné Alzheimerovu chorobu odhalit ještě 16 let před vypuknutím ničivých příznaků. Při sledování neurofilamentů nejde o jejich koncentraci, ale o jejich evoluci, která umožňuje včasně předpovědět průběh onemocnění. Změny v koncentraci neurofilamentu odrážení neuronální degeneraci a také umožňují předpovědět přesný vývoj poškození mozku, například ztrátu mozkové hmoty a kognitivní změny, které se mohou objevit.

Autor: Radek Chlup

Externí autor magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments