Nedaří se vám vyprat odolné skvrny? Pracovnice čistírny prozradila jednoduchý fígl

Se špinavými skvrnami na oblečení bojujeme po celý rok. V létě jich ale přibývá. Množí se skvrny od trávy a pylů. V horkých dnech se více potíme a pot také zanechává na našem oblečení nechtěné stopy.

Naše děti si o prázdninách z venku přináší odřená kolena a lokty a na oblečení se tak častěji objevují nejen stopy od krve, ale i rzi nebo ovoce. A s těmi si náš prací prostředek ani pračka většinou neporadí. Maximálně je zaperou.

Omezte chemii

Samozřejmě v regálech obchodů najdeme spoustu více či méně účinné chemie určené pro boj se špínou všeho druhu. Možná ale nechcete zbytečně utrácet. Nebo nechcete mít vedle sebe vyskládané lahvičky jednu na skvrny od tuku, druhou na ty od krve, třetí na víno, čtvrtou na ovoce atd. Vyzkoušejte univerzální čistidlo, které si vyrobíte sami. A to ze surovin, které pravděpodobně už doma máte.

Objevte přednosti bramborového škrobu

O čistících a dezinfekčních schopnostech octa nebo jedlé sody vás určitě nemusíme přesvědčovat. Ale věděli jste, že neméně účinným pomocníkem v boji se skvrnami je i bramborový škrob?

Například v kombinaci s mlékem odstraní z vašeho oblečení i ubrusů veškeré stopy po mastných flecích. Stačí smíchat 4 lžíce škrobu s 50 ml mléka na pastu a tu nanést na mastnotu. Po zaschnutí můžete pastu odloupnout. Uvidíte, že látka bude opět bez poskvrnky.

Smícháním octa s bramborovým škrobem v poměru 2:3 získáte velmi účinné čistidlo, které si poradí s mnohými skvrnami na vašem oblečení. Vyčistí krev, pot i inkoust.

Škrob vyčistí i vaše sedací soupravy a koberce. Stačí skvrny na nich škrobem posypat, nechat působit přes noc a pak vysát.

Zkuste škrobem posypat i tkaničky, které se vám stále rozvazují. S oblibou to dělají ty ploché. Uvidíte, že rázem přestanou klouzat a uzly na nich budou držet jako přibité.

Foto: Shutterstock

Skvrny od trávy a rzi vám pomůže odstranit citron. Víno a červenou řepu zase sůl nebo peroxid vodíku.

Žloutek rozmíchaný ve vodě si poradí se skvrnami od kávy.  

Kupte si mýdlo s jelenem

Myslete na životní prostředí a snažte se omezit používání chemických přípravků ve vaší domácnosti. A pokud přece jen chcete mít doma na odstraňování skvrn i něco koupeného, pořiďte si jádrové mýdlo. To s jelenem.

Poradí si se spoustou fleků, je levné, ekologické a pro jeho účinnost si ho nemohly vynachválit už naše babičky.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments