Nedaří se vám zastavit tloustnutí? Příčinou může být adrenální únava

Adrenální únava se projevuje závratěmi, tloustnutím i častou únavou. Je reakcí těla na přemíru stresu a přílišnou produkci hormonu kortizolu. Jak bojovat proti adrenální únavě?

Co je to adrenální únava

Adrenalin vybudí tělo k maximálnímu výkonu a v určité míře jej vyhledáváme. Za ním však stojí stresový hormon kortizol. Právě jeho přemíra škodí. Veškeré stresové situace, nedostatek spánku, špatná životospráva, emoční zátěž a přemíra stimulantů vedou k přetížení nadledvinek a k adrenální únavě. Nadledvinky přestávají fungovat tak, jak by měly. Vzhledem k tomu, že se starají o produkci téměř 50 hormonů, jejich nedostatečná funkce se okamžitě projeví.

Hormony jako kortizol, testosteron či estrogen nezbytně potřebujeme, proto se musíme starat i o správnou funkci nadledvinek.

Jak se projevuje adrenální únava

První projevy mohou být plíživé a lehce je zaměníte za symptomy jiných onemocnění nebo je přičtete oslabení organizmu. Při adrenální únavě máte dlouhodobý pocit úzkosti, objevuje se přibírání na váze, únava a bolesti hlavy. Máte oslabený imunitní systém, tím jste náchylnější k infekčním onemocněním. Po ránu máte potíže vstát, cítíte se malátně a může se objevit i rozmazané vidění. Přes den vás trápí bolesti hlavy, touha po kofeinu či jiném stimulantu.

Boj proti adrenální únavě

Adrenální únava je způsobena nadměrným stresem, proto lék na ni je boj proti stresu. Není samozřejmě možné odstranit veškeré stresové momenty, co však možné je, je změnit způsob, jak tyto stresové situace prožíváme.

Pokud jste v boji proti stresu teprve na začátku tak vězte, že i malé kroky vedou k pozitivní změně. Nejprve si rozeberte drobné stresory.

Opravdu je nutné rozčílit se při každém druhém emailu nebo na každé křižovatce? Musíte nutně nakoupit v době, kdy je v obchodě nejvíce lidí? Je to takový problém, když nemůžete zaparkovat v blízké ulici?

Mnoho nervozity si přiděláváme sami, aniž by se jednalo o situace, které jsou hodny afektivní odezvy. Hlídejte se a v uvědomte si stresový spouštěč. Následně se vám s ním bude mnohem lépe pracovat. Pokuste se několikrát nadechnout a nejprve si zopakujte všechna možná řešení. Jakmile váš mozek dostane odpověď v podobě řešení dané situace už se pro něj nebude jednat o situaci stresovou. Tím ulevíte nadledvinkám nejvíce.

Pár zdravých návyků

Změnit životosprávu ze dne na den je téměř nemožné, ačkoliv je to nejlepší způsob, jak vyléčit nadledvinky. Proto přistupte aspoň k několika menším změnám. Nadledvinkám ulevíte, když snížíte množství sladkých a tučných potravin. Přidejte procházky na čerstvém vzduchu, a to za každého počasí nejlépe za denního světla. Zaměřte se na spánkovou hygienu a choďte spát nejpozději kolem 11. hodiny večerní.

Adrenální únavu léčí bylinky

Na adrenální únavu pomáhá kořen lékořice, bazalka, ženšen i maca.

Foto: Freepik

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments