Nedostatek vitaminu B12 likviduje organismus. Varovný signál se objeví na toaletě

Vitamin B12 hraje zásadní roli ve fungování našeho nervového systému. Jakkoliv máme tendenci ho podceňovat, jednoduše se dá říct, že se bez něj tělo neobejde. Jeho nedostatek pak může vést k velkým komplikacím, což se může projevit poškozením některých orgánů. Když už celá věc zajde příliš daleko, můžete začít pociťovat brnění v nohou či rukou a také ztrátu reflexů. Deficit byste ale měli optimálně zjistit ještě předtím.

Ty nejranější symptomy se projeví na toaletě, případně mají souvislost s trávicím systémem. Jde o plynatost, zácpu nebo průjem. “Vitamin B12 se totiž váže na bílkoviny jídel, která jíme,” uvádí server Harvard Health.

Závažný nedostatek vitaminu B12 může zcela paralyzovat svalovou tkáň trávicího traktu, čímž zablokuje střevní funkci. Kromě toho také platí, že tento vitamin je významně zapojen do produkce červených krvinek a čerpání energie z jídla. Jakmile počet červených krvinek klesne, nedostane se do střeva dostatek kyslíku.

Pochopitelně, tyto příznaky nemusí souviset jen s nedostatkem vitaminu B12. Pokud je to však tento případ, obvykle je doplní ještě nějaký další, například nateklý zanícený jazyk, problémy s chůzí, slabost nebo únava. Podle Harvard Health se tyto symptomy objeví jen velmi pozvolně, ale s časem nabírají na intenzitě.

Foto: Shutterstock

Jak zabránit nedostatku vitaminu B12

Vitamin B12 nejčastěji čerpáme z živočišných produktů. Zejména vegetariáni a vegani jsou tak náchylní k jeho nedostatku a měli by ho doplňovat jiným způsobem.

Jedinými potravinami, které nám dodají vitamin B12 je červené maso, drůbež, ryby, vejce a mléčné produkty,” uvádí Harvard Health. Zatímco někteří lidé nekonzumují dostatek těchto produktů, další mohou mít problém jen s tím, že jejich tělo nedokáže vitamin absorbovat. Potom je třeba sáhnout po doplňcích stravy.

Foto: Shutterstock, zdroj: Harvard Health

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments