Vědci našli způsob, jak podle vaší váhy určit zdraví zubů

Možná je to až k nevíře, ale obezita je úzce spojena se zdravím zubů. Říká se, že ve Spojených státech trpí obezitou až 31 % dospělé populace. U nás v Česku je méně lidí obézních, a to 18,5 %. Z toho činí 20 % mužů a 18 % žen. Celkový index tělesné hmotnosti obyvatel v ČR dosáhl 25,3, což je mírně nad hranicí normální váhy. Podívejme se společně na to, jak nadváha ovlivňuje ústní dutinu. 

Co zjistila studie?

Provedená studie zkoumala zánět a onemocnění dásní u myší. Bylo zjištěno, že obezita způsobená nezdravou stravou, která není bohatá na vitamíny a minerální látky, podporuje vznik zánětů dásní a následnou paradentózu. Ke studii byly určené dvě skupiny myší, kterým byla po dobu čtyř měsíců nabízená rozdílná strava. Jedna skupina dostala stravu bohatou na špatné tuky a druhá skupina myší dostala stravu se sníženým obsahem tuku.      

Myši se špatnými tuky a s jejich vysokým obsahem měly vyšší hodnoty zánětu v krvi, větší množství tuku, ale také se u nich objevovaly osteoklasty, které takzvaně rozkládají kostní tkáň. Existují také výzkumy, při kterých se zkoumali lidé trpící obezitou s BMI od 27 do 35. U těchto lidí bylo zjištěno, že v jejich ústní dutině byly nalezené bakterie s názvem Selenomonas noxia, které se mohou účastnit různých procesů vedoucí k obezitě.     

Foto: Shutterstock

Závěr studie

Závěrem lze tedy říci, že obezita a úbytek kostní hmoty v ústech spolu úzce souvisí. A jak jistě víte, tyto potíže jsou velmi vážné a mohou vést až k paradentóze, ztrátě zubů a chronický stres může ohrozit i vaše srdce. Vědecká zkoumání jsou slibná, ovšem dále bude potřeba zjistit spojitost mezi obezitou a špatným chrupem. Zajisté se ale nemění nic na tom, že bychom si měli udržovat zdravou váhu, hýbat se a nepřejídat se. 

Pokud máte chuť na smažený řízek, dopřejte si jej, ale nezapomínejte, že tato strava s přesmaženými tuky nesmí převládnout nad zeleninou, ovocem, zdravými tuky, bílkovinami a pohybem. Řiďte se pravidlem ve zdravém těle zdravý duch. Dopřejte si tolik spánku, kolik vaše tělo potřebuje, mějte nějaké záliby, které vás naplňují, pijte tolik vody, kolik si vaše tělo vyžádá, naslouchejte svému tělu a choďte na preventivní prohlídky ke svému zubaři.   

Foto: Shutterstock, zdroj: Stpetedentist

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments