Nejčastější diagnózy, se kterými lidé chodí po Vánocích k lékaři. Svátky se na zdraví podepisují zásadně negativně

Vánoce už jsou za námi a přichází tradiční lednový útok na lékařské ordinace. Ne všichni totiž svátky přežili v dobré kondici a mnohým nezbude než vyhledat lékařskou pomoc. Pravdou totiž je, že vánoční období dává lidskému organismu zabrat, a to jak po stránce fyzické, tak emoční.

Deprese

Vánoční svátky u mnohých vyvolávají pocity smutku a špatné nálady. Často jsou poslední kapkou a přímým spouštěčem depresí či chorobných úzkostí, které už lidé nejsou schopni zvládat sami.

Začíná to už v předvánočním období, pro který je typický hektický shon. Shánějí se dárky, připravuje se domácnost a chystá štědrovečerní stůl. Pro někoho může už to být moc. Přichází stres a pocit, že nejste schopni nic stíhat.

Řada lidí pociťuje smutek, který psychologové označují jako “vánoční blues”. Přestože u většiny lidí nakonec ustoupí, u někoho přetrvá. Zejména pak u těch, kteří třeba přišli o blízkou osobu, s níž už nemohou Vánoce trávit. Pro některé lidi je depresivní i Nový rok, protože se nedokáží zbavit nejistoty z toho, že začíná něco nového.

Žlučník

O mnoho přízemnější jsou problémy fyzického rázu. O Vánocích vlivem neustále konzumace tučného či sladkého jídla dostává zabrat zejména žlučník. Většinou těch několik dní takový nápor ustojí.

Horší je to ale u lidí, kteří se stravují nezdravě i v průběhu roku. U nich může být vánoční hostina pověstnou poslední kapkou. Výsledkem jsou velké bolesti, křeče a žlučníkové záchvaty. Lze tomu ale předcházet, a to pochopitelně tím, že se nevrhnete po všem, co je zrovna na stole a do stravy zařadíte také zdravé položky, jako například zeleninu a ovoce.

Podrážděný žaludek

Svátky si “užívá” také žaludek. Vánoce se na tomto důležitém orgánů podepisují zcela zřetelně. Střídá se v něm bramborový salát, smažené maso, cukroví a pochopitelně alkohol. Nic z toho mu přitom zrovna nevoní.

Mnozí si bohužel vánoční svátky prodlužují až do Nového roku a to už je pro žaludek, který po celou tuto dobu musí běžet na plné obrátky, opravdu špatná zpráva. Pomůže mu naopak lehká strava a popíjení zázvorového čaje.

Trávicí problémy

Bylo by bláhové domnívat se, že se vánoční hody nepodepíší na trávení. U někoho mohou vyústit v nepříjemné průjmy, ale častější je zácpa, kterou má na svědomí příliš mnoho zkonzumovaného cukru.

Ještě než se vydáte k lékaři, vyzkoušejte střeva rozhýbat přirozenou cestou. K tomu se hodí zejména potraviny s velkým podílem vlákniny, typicky ovoce. Vyzkoušet ale můžete třeba i účinné lněné semínko.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments