Opravdu gumoví medvídci zamezí artróze?

Artróza představuje vůbec nejčastější onemocnění kloubů, které každoročně potrápí stále více lidí. Nejvíce postihuje pacienty 50+, kterých je v současné době cca 80 %, s přibývajícím věkem pak jejich počet nezastavitelně stoupá. O tomto kloubním onemocnění ale koluje celá řada povídaček a informací, které nejsou založené na pravdě, přesto jim však mnoho lidí věří. Pojďme tedy nyní společně odhalit nejčastější mýty o artróze a konečně se tak podívat pravdě do očí.

Co se říká a není to pravda, aneb nejčastější mýty o artróze

Asi jako úplně o všem, říkají se i o artróze určité věci, které vůbec nejsou pravdivé. Artróza je onemocnění projevující se nejen bolestí kloubů, ale i jejich zhoršenou pohyblivostí, citlivostí na chlad i počasí nebo ztuhlostí. I když se jedná o velmi častou nemoc, se kterou se setká až 80 % obyvatelstva, většina z nás věří na povídačky, které se k artróze pojí.

Mýtus první: artróza je důvodem, proč přestat sportovat

Jako první zmíníme mýtus týkající se sportování. Většina lidí je přesvědčena o tom, že jakmile jim bude lékařem diagnostikována artróza, musí se okamžitě vzdát jakéhokoli nutného pohybu navíc. To je ale naprostá hloupost!

Je tomu totiž spíše naopak. I když vám bude diagnostikována artróza, aktivnímu pohybu se můžete i nadále věnovat – chce to jen vybírat s rozmyslem a vyhnout se aktivitám, které mohou zvýšit riziko gradace onemocnění – sem patří například dřepy, výskoky, dopady na zem a podobně.

Mýtus druhý: gumoví medvídci zajistí tělu dávku kolagenu

Za tento mýtus mohou nejrůznější reklamy, které se nás snaží přesvědčit o tom, že pokud budeme pravidelně a ve větším množství konzumovat gumové medvídky, doplníme tak našemu tělu kolagen, který je potřebný pro tkáně našich kloubů. A víte co? Je to pitomost.

Přejídat se dnes a denně gumovými, nebo chcete-li želatinovými medvídky, rozhodně nemá smysl, protože s nimi kolagen tělu nedodáte. Kolagen lze totiž podle odborníků doplnit pouze kolagenem, který tvoří cca 70 % sušiny kloubních chrupavek. Pakliže máte potřebu množství kolagenu v těle zvýšit, zaměřte svou pozornost raději na správnou výživu a doplňky stravy obsahující tuto účinnou látku. A gumové medvídky nechte dětem.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments