Skinny fat – co to je skrytá obezita?

Všichni víme, jak vypadá obezita. Někteří lidé jsou obézní, přestože navenek vypadají, že jejich váha je v normě. Jak je to možné?

Co je skrytá obezita?

Skrytá obezita, nazývaná také „štíhlá obezita“ nebo „skinny fat“, je stav, kdy má jedinec sice normální váhu, avšak složení jeho těla není v normě. Jeho tělo má malé množství svalů a naopak větší množství tuků. Navenek to není poznat., naopak tito lidé mohou mít navenek bezvadnou postavu. Avšak v plavkách nebo ve spodním prádle vypadá jejich tělo povadle a s tukovými polštářky. Svaly neuvidíte, přestože se budete dívat pozorně.

Skrytá obezita ukazuje, že tělesná hmotnost i BMI je zavádějící. Číslo na váze ani hodnota BMI totiž neukazují složení těla. Neukazují, kolik je v těle tuku, svalové hmoty, vody, kostní hmoty.

Nedostatek svalové hmoty může být příčinou zjevné obezity

Sedavý způsob života vede ke ztrátě svalové hmoty. Méně svalů znamená vydávat méně energie na zajištění základních funkcí těla a zpomalení metabolismu. Snadno přijmeme více energie, než vypadáme. Nadbytek energie uloží tělo do tukových zásob. Mění se složení našeho těla. Po čase vyšší příjem energie než její výdej způsobí tloustnutí.

Řešení není méně jíst, dodávat tělu méně kalorií. Tímto způsobem si udržíme svou váhu, neudržíme si však složení svého těla. Budeme mít sice normální tělesnou hmotnost, ne však poměr svalů a tuků. V našem těle bude málo svalů, zato více tukových zásob. Budeme obézní, aniž to na nás okolí bude vidět, pokud nás nebude vidět v plavkách. Mějme na paměti, že nejen zjevná obezita přináší zdravotní problémy, přináší je i skrytá obezita.

Skrytou obezitu na nás prozradí i náš způsob života.

Pohyb považujeme za nepřítele

Svaly se budují pohybem. A to nejen posilováním. Při budování svalové hmoty nám pomůže sport, cvičení nebo častá intenzivní svižná chůze. Pokud však pohyb považujte za něco nepříjemného, čemu je třeba se vyhýbat, počítejte s tím, že vám budou ubývat svaly.

Je známé, že kardio je na hubnutí, ne na posílení svalů. Budete-li však cvičit pouze kardio, ke skryté obezitě se nepropracujete. Kardio není sice pro nárůst svalové hmoty, není však ani příčinou jejího úbytku.

Každý pohyb se počítá. Nezbytnou podmínkou, jak se vyhnout štíhlé obezitě není sport. Výborné je také cvičení, které zahrnuje kardio i posilování a svižná chůze.

Náš jídelníček je chudý na bílkoviny, avšak bohatý na sladkosti a tučné pochutiny

Na budování svalové hmoty má velký vliv i skladba stravy, Pokud se v našem jídelníčku objevují často sladkosti, tučná jídla a málo bílkovin, svaly nám neporostou. Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem všech tkání, i té svalové. Chcete-li se vyhnout skryté obezitě, zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na bílkoviny, jako je například libové maso, ryby, vejce, tvaroh, sýry.

Sladkosti a pochutiny plné tuků nám sice mohou chutnat a dodat nám chvilkový požitek. Po těchto potravinách nám neprostou svaly, zato nám porostou naše tukové zásoby. Ani umělá sladidla nejsou výhrou. I ty nás dovedou ke skryté obezitě.

Patříte mezi chronické dietářky

Mnohý z nás vyzkoušel aspoň jednou v životě nějakou tu jednorázovou dietu. Pro některé lidi se však držení různých drastických diet stalo životním stylem. Zkoušejí jednu jednorázovou dietu za druhou. Dostaví se sice úbytek váhy, dostaví se však i jo-jo efekt a zpomalení metabolismu. To nemá se zdravým hubnutím nic společného. Zdravě hubnout znamená hubnout pomocí stravy, která je pestrá a ve které nechybí potřebné látky pro naše tělo a dostatkem pohybu. Zdravé hubnutí znamená trvalou změnu našich návyků a tím i udržení si naší tělesné hmotnosti.

Jak se zbavit skryté obezity?

Skryté obezity se zbavíme mnohem snadněji než desítek kil navíc. Stačí nám zvýšit svalovou hmotu a snížit tukové zásoby. V tom nám kromě dostatku pravidelného pohybu pomůže vhodná skladba stravy s dostatkem bílkovin, tuků, polysacharidů, vlákniny, vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Ke zdravé stravě patří také dostatek vhodných tekutin, tekutin, které našemu tělu dodají vodu.

V našem jídelníčku by se mělo vyskytovat méně cukru. Umělá sladidla, tučné pochutiny, průmyslově zpracované potraviny by se měly na našem talíři objevovat zřídka.

Zapomeňte na různé „zázračné“ prostředky k pevné postavě a štíhlé linii. Vsaďte na pohyb a svaly vám porostou. Více svalů znamená rychlejší metabolismus. Svaly vám pomohou zbavit se tukových zásob a spolu s nimi i skryté obezity.

Autor: Evžena Janovská

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.