Nejhorší poloha při spánku, která pomalu ničí vaše tělo. Kdo takto spí, bude mít problém

Každý z nás má svou oblíbenou polohu, ve které rád spí. Někomu vyhovuje ležet na boku, někdo spí na zádech. Víte ale, že ze všeho nejhorší je poloha na břiše? A to hned z několika důvodů. A jaká jsou tedy negativa?

Bude vás bolet páteř

Spánek na břiše nemusí být dobrý především z důvodu, že vás pak bude bolet páteř. V první řadě ta krční. Krk máte pravděpodobně ve vyšší poloze, obzvlášť pokud spíte na polštáři. Kromě toho máte hlavu vytočenou na jednu stranu, což také není optimální. Netrpí však jen oblast krční páteře, ale i spodní část. V této poloze velice zvyšujete tlak na oblast křížovou. Pokud tedy rádi spíte na břiše, může to být jedním z důvodů, proč vás bolí záda nebo máte problém se narovnat při sezení u počítače. Zdravotní negativa pravděpodobně nepocítíte hned, ale spíše až časem. Proto je vhodné co nejdříve návyk upravit.

Spánek je neklidný

Ač o tom často nevíte, v poloze na břiše se více pohybujete. Spánek není tak klidný, pro tělo není pohodlný a má tendenci se posouvat a otáčet. Nemá tak dostatečný prostor na regeneraci a vy se nevyspíte tak, jak byste měli. Z toho pak vyplývají další zdravotní potíže, které souvisí s nevyspáním.  

Foto: Shutterstock

Nemáte potíže s refluxem?

Pokud vás občas trápí pálení žáhy nebo podobné žaludeční problémy, není pro vás vůbec dobré spát na břiše. Může se tím zhoršit reflux – návrat žaludečních šťáv zpět do hrdla. Není to příjemné a tato poloha je pro žaludek opravdu nezdravá. I když v takovém případě vás možná tělo samo donutí vyzkoušet odpočinek v jiné pozici.

Jaká je tedy nejvhodnější poloha pro spaní? Je možné spát na zádech nebo na boku. Každá z nich má svá specifika, výhody a nevýhody. Zatímco při potížích s páteří je nejvhodnější usínat na zádech, při refluxu je doporučována poloha na levém boku. Nejméně vhodná ale zůstává v každém případě poloha na břiše.

Foto: Shutterstock, zdroj: WebMD

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenek
Zdenek
2 let

Celá léta usínám na břiše a v pohodě…

Renata
Renata
2 let

V jiné poloze neusnu, takže to musím vydržet. Anebo se zastřelit.

Iris
Iris
2 let

Spím v takové poloze, aby to tělu bylo příjemné – nutit se do něčeho jiného je nesmysl.