Tyto potraviny skvěle fungují jako prevence zanícené prostaty. Muži by je měli jíst povinně

Rakovina prostaty je jedním z nejčastějších nádorových onemocnění mužů. Její zákeřnost spočívá v tom, že počátky nejsou provázeny žádnými viditelnými příznaky. Upozorní nás na ni až viditelné komplikace, které signalizují další stádium. Přicházíme tím o možnost nemoc zcela porazit.  Jedním z hlavních faktorů úspěšného boje proti této nemoci totiž spočívá v její prevenci. Kromě pravidelných kontrol u lékaře můžeme svou odolnost posílit i potravinami, které posilují odolnost organismu a pomáhají bránit rozvoji rakoviny prostaty.

Poklad jménem losos

Ryby a především losos, který je považován za rybu s vyšším obsahem tuku, jsou jednou z hlavních zásobáren omega 3 mastných kyselin. Ty by neměly chybět v žádném pestrém a kvalitním jídelníčku. V současném západním stravování je jich bohužel nedostatek.

Omega 3 mastné kyseliny jsou velmi účinnou zbraní proti různým druhům onemocnění a jejich příznivé účinky se projevily i v prevenci rakoviny prostaty. Ale pozor! Je třeba mít na paměti, že i ryby je třeba jíst s mírou. Mohou totiž obsahovat toxiny. Připravte si je ideálně dvakrát týdně.  

Zelené ovoce

Stále populárnější ovoce, které se objevuje na našich stolech především v salátech nebo jako mexické guacamole, je dalším zástupcem potravin, které pomohou při prevenci s touto zákeřnou nemocí. Dlouhou dobu bylo avokádo populární především mezi ženami, díky schopnosti udržovat krásnou a vláčnou pleť. Toto ovoce je také plné protinádorových výživných látek, vitamínu E a C. Jeho nespornou výhodou je téměř nulový obsah pesticidů.

Foto: Shutterstock

Lidový všelék

Pokud uslyšíme tato dvě slova ve spojení se zeleninou, většina z nás bude mít jasno. Česnek je univerzální lék, který se již po dlouhou dobu používá na různé zdravotní potíže. Často je označován i jako přírodní antibiotikum. Ze studie také vychází, že muži, u nichž konzumace česneku přesáhla 10 gramů denně, měli o 50 % menší předpoklad rozvoje rakoviny prostaty. Tento zázrak přírody totiž obsahu velké množství vitamínu C, 30 % doporučené denní dávky selenu a organosírové sloučeniny, které stojí právě za jeho schopností účinně předcházet vzniku rakoviny prostaty.

Je libo šálek čaje?

I když ho neřadíme mezi zeleninu ani ovoce, tvoří součást našeho jídelníčku. Někdo má rád černý, někdo zelený a někdo přišel na chuť pouze jeho ovocným variantám. Mluvíme o čaji. Chcete-li se jeho pomocí vyhnout riziku vzniku rakoviny prostaty, připravte si zelený, který má množství zdravotních výhod. I když je známý svým účinkem při hubnutím, patří i k bojovníkům proti rakovině prostaty. Stejné složky, které jsou schopny podporovat hubnutí, tzv. katechiny, totiž dokážou redukovat jeden z prostatických antigenů a jiné biomarkery u mužů trpících touto nemocí.

Pokud se rozhodnete bojovat proti rakovině pomocí zeleného čaje, sáhněte raději po sypaných čajových lístcích namísto sáčků a nechte louhovat 5 minut. Chybu neuděláte ani v případě, že čaj dochutíte pár kapkami citronu, který obsahuje velké množství vitamínu C.

Foto: Shutterstock, zdroj: PCF

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments