Nejhorší poloha při spánku, která potichu ničí vaše tělo. Týká se velkého počtu lidí

Pokud byste dostali takovou otázku, pravděpodobně dokáže okamžitě odpovědět na to, jaká je vaše oblíbená poloha při spánku. Pro člověka jde o velmi důležitou věc, protože v takové poloze se při spánku cítí nejlépe a pocitově si nejvíce odpočine. Bohužel ale neplatí, že by bylo jedno, jak spíte. Spánková poloha je velmi důležitá a ne každá je vhodná.

Tou nejhorší možnou polohou, kterou můžete zvolit, je spaní na břichu. To přitom praktikuje velké množství lidí. Zdánlivě nevinná věc setrvale poškozuje vaše tělo, což je dáno i značným časem, který v takové poloze trávíte.

Způsobí bolest krku

Podle experta na spánek Michaela Breuse je spaní na břiše tou nejhorší možnou polohou, a to zejména proto, že velmi často způsobuje bolesti krku a nepříjemné pocity v této oblasti. Je to dáno tím, že lidé spící na břiše mají krk zdvižený příliš vysoko. Kromě toho je krk vykroucený na jednu stranu. Pokud spíte na břiše, neměli byste se tedy divit, když vás bolí za krkem.

Narušení spánku

Podle Breuse jsou lidé spící na břichu zároveň těmi, kteří se v noci nejčastěji vrtí a cestují v posteli. Je to dáno určitým nepohodlím, které tato poloha způsobuje, aniž by si to uvědomovali. Nejde jen o pocit nepohodlí, ale především to, že kvůli častému pohybování se v noci si tolik neodpočinete, protože spánek není tak kvalitní. To může vést až k nadváze a vysokému krevnímu tlaku.

Namáháte kříž

Možná nejvíce dostává v poloze na břiše zabrat váš kříž. Pokud jste mladí, zřejmě to ještě nějak zvládnete, ale s přibývajícími roky se mohou problémy v této oblasti zad stát chronickými. Spánek na břiše prodlužuje váš krk a páteř, což zvětšuje tlak na oblast kříže. V této poloze je také téměř nemožné mít páteř vyrovnanou.

Foto: Shutterstock

Reflux kyseliny

Aby toho nebylo málo, jsou tu i další zdánlivě nesouvisející problémy se spánkovou polohou. Jde o reflux kyseliny. Za normálních okolností vám gravitace pomáhá v tom, aby se kyseliny dostaly zpět do žaludku. V případě spánku na břiše ale někdy i přímo můžete pocítit, že se vám něco navaluje do úst. To není dobrým znamením.

Jak spát?

Téma správné spánkové polohy je velmi komplexní. Ovšem zjednodušeně řečeno lze říct, že spánek na břiše je nejhorším možným způsobem. Naopak jako nejpřirozenější se jeví spánek na zádech, byť třeba pro chrápající lidi to může být trochu problém ztěžující dýchání.

Foto: Shutterstock, zdroj: Livestrong

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

V noci spím a tedy nemůžu zaručit v jaké jsem poloze – tělo si to stejně během spánku tak nějak vybere samo. Což je asi nejlepší.

jariel231
jariel231
2 let

Já jako nevědec užívám spánek na břichu k zlepšení rotace v krku a i celého těla. Nemusím tolik cvičit.