Nejhorší je teprve před námi, varoval šéf WHO. Koronavirus přirovnal ke španělské chřipce

Hojně kritizovaná Světová zdravotnická organizace (WHO) se podle všeho konečně probudila a po dlouhých měsících podceňování koronaviru v něm vidí jednu z největších výzev, jakým lidstvo kdy čelilo.

Vyhlídky nejsou pozitivní

Koronavirová pandemie podle WHO zdaleka není překonaná. Uvedl to šéf této organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. Volil nebývale tvrdá slova, a to zejména v souvislosti s chystaným uvolňováním opatření, které chystá řada států. Českou republiku nevyjímaje.

“Musíte nám věřit. To nejhorší je teprve před námi,” uvedl Tedros. “Zabraňme společně této tragédii.” Ředitel WHO nicméně nerozvedl, co přesně nás tedy v blízké budoucnosti čeká. Nekonkretizoval ani, zda schvaluje počínání jednotlivých států nebo v nich vidí problém. Mnozí tak jeho vyjádření pokládají opět za politické.

Přitom právě kvůli přílišnému politikaření ztratila WHO v koronavirové epidemii kredit. Nejprve bez jakékoliv oponentury přejímala údaje z Číny, které se později ukázaly být přinejmenším zkreslené. Zároveň se organizace této země zastávala a dávala ji za příklad. Poté, co se koronavirus rozšířil po světě, váhala WHO označit stav věcí za pandemii, přestože tuto definici už dávno splňoval. V neposlední řadě se snažila uchránit maximum ochranných prostředků pro zdravotníky nepřesnými tvrzeními o tom, že preventivní nošení roušek není záhodno.

Jako španělská chřipka

“Koronavirus je jako španělská chřipka v roce 1918, která zabila až sto milionů lidí,” uvedl Tedros. Podle kritiků tento příměr není rozhodně nejvhodnější. Nezdá se, že by se koronavirus vyznačoval takovou smrtností, jakkoliv je jistě nebezpečný. Podobné přehánění ale může způsobit podobnou medvědí službu jako předchozí podceňování. Alespoň trochu svá slova korigoval tím, že dnes má svět technologie, kterými může zabránit katastrofě.

Šéf WHO nicméně správně upozornil na to, že podle plošných testování vzorků populace které proběhly už v řadě zemí světa a v Česku se chystají, je zatím promořeno jen velmi malé procento světové populace. Potenciál pro budoucí vlny nákazy je tak stále značný.

Obavy v současné době panují především z rozšíření koronaviru v afrických zemích. Podle odborníků by bylo téměř nemožné dostat ho na tomto kontinentu pod kontrolu.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments