Nejíme, nespíme a už nemůžeme, hlásí lékařka z Bulovky. Lidé se chovají nezodpovědně

Český zdravotní systém zažívá silný nápor epidemie koronaviru. Přestože byla poměrně brzy přijata opatření, jak nákazu brzdit, v nemocnicích už se objevují první problémy. Zatím nejde ani tak o to, že by nebylo, jak se starat o pacienty s vážnými příznaky nemoci Covid-19, jako spíše o druhotné projevy počínající epidemie. Roste totiž počet lidí, kteří se chtějí za každou cenu nechat otestovat, přestože nemají žádné příznaky. V nemocnicích potom schází dostatek ochranných pomůcek. Dochází i k tomu, že se nakazí samotní lékaři a část personálu pak musí do karantény.

Riskují nákazu a jdou do nemocnice bez příznaků

Problémy na svém facebooku popsala také lékařka Pavla Kovaříková z pražské nemocnice Na Bulovce. “Už nemůžem. Nespíme, nejíme, na záchodě jsem nebyla ani nepamatuju. Telefon zvoní prakticky nepřetržitě,” začíná dramaticky svůj příspevek.

Jak se zdá, hlavní problém je právě v tom, že nemocnice čelí náporu lidí, kteří si chtějí udělat test na koronavirus, ačkoliv k tomu zatím není žádný důvod. “I přes věčné opakování různými médii, aby asymptomatičtí nechodili na výtěry, je jich tu pořád odhadem asi miliarda.” Kovaříková vyzývá, aby pacienti, kteří nemají žádné nebo jen lehké příznaky, zůstali doma, pili dost tekutin a v případě teploty si brali Paralen. Stejně je v drtivé většině případů třeba nemoc zkrátka vyležet.

Nechápu logiku toho, když lidi, kteří se bojí že by koronavirus mohli mít, přijdou na jediné místo, kde je stoprocentně jasné, že se tam koronavirus vyskytuje,” naráží lékařka na skutečnost, že svým chováním lidé riskují opravdovou nákazu.

Lidé podvádějí a křičí na lékaře

Poukazuje také na velmi neetické chování mnoha pacientů. “Lidi lžou sanitkám i nám o svých symptomech, abychom je vyšetřili a mají pocit, jak strašně vyzráli na systém.” Výjimkou pak není ani opravdový hyenismus. “Ve zdravotnictví sice už chvilku pracuju, ale když nám lidi ukradli roušky, tak to i mě překvapilo.

Podle všeho je řada lidí ve stresu, protože se Kovaříková často setkává s případy, kdy na ni někdo řve, ať už telefonicky nebo osobně. “Já to beru, ale uvědomte si, že tady křičíte na chudáka, který se už nevím jak dlouho nevyspal a který má na rozhodnutí premiéra zhruba stejný vliv jako na zítřejší počasí na Srí Lance.

Foto: Freepik

 

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments