Šéfkuchař varuje před častou chybou. Lidé při pečení brambor používají špatný olej

Lidé jsou často zvyklí v kuchyni postupovat určitým způsobem a vůbec jim nepřijde, že dělají něco špatně. Na některé z častých chyb poukázal šéfkuchař Raymond Blanc, který se pyšní velmi bohatými zkušenostmi v gastronomii. Aktuálně vaří v hotelu Le Manoir aux Quat ‘Saisons ve Francii a rovněž vyhlášené restauraci v britském městečku Great Milton, která získala už dvě Michelinské hvězdy.

Za svůj život Raymond Blanc připravil velké množství nejrůznějších jídel. Sám ale říká, že nejčastěji pracoval s bramborami, které jsou v britské kuchyni velmi oblíbené. Sám sebe proto neskromně považuje za mistra v přípravě brambor na tisíce možných způsobů. Když se nyní o některé ze svých triků rozhodl podělit, je třeba si pečlivě zapisovat.

Drahý olej není nejvhodnější

Základem je podle šéfkuchaře samotný výběr brambor. Pokud je chcete připravit pečením, použijte takovou odrůdu, která obsahuje co nejméně škrobu. Všímejte si také, zda jsou brambory velké a žluté. To znamená, že příliš mnoho škrobu neobsahují.

Mistr kuchyně upozorňuje rovněž na důležitost výběru správného oleje. Například olivový olej považuje Blanc za naprosto nevhodný pro přípravu pečených brambor. Ty se totiž pečou při vysoké teplotě, jež zcela změní chuť tohoto oleje. Výsledkem jsou potom hořké brambory a olej tímto způsobem ztrácí zdravé složky. Mnohem lepší je proto využít levnější slunečnicový olej nebo husí sádlo, pokud vám nevadí živočišné tuky.

Brambory nezapomeňte předvařit

Raymond Blanc doporučuje nakrájet brambory tak, aby měl každý kousek přibližně tři až čtyři centimetry. Docílíte tak vyváženého poměru mezi křupavou slupkou a jemným středem.

Zapotřebí je také brambory trochu předvařit. Podle šéfkuchaře je dobré vařit je šest až sedm minut a potom nechat vychladnout. Vařte je s olejem nebo teplým tukem a pak je vložte do trouby předehřáté na 200 stupňů. Pečte 30 až 40 minut, pravidelně brambory míchejte a následně ještě osolte a okořeňte.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments