Nejoblíbenější lék na bolest má jeden vážný vedlejší účinek, o kterém se málo ví. Vyžaduje okamžitý zásah

Ibuprofen, u nás známý především jako ibalgin, patří mezi nejoblíbenější léky na bolest či horečku. Lékaři jednoznačně upozorňují, že by měl být užíván opatrně a jen po krátkou dobu, což ale mnozí lidé nerespektují a růžovou pilulku užívají klidně každý den, aby se zbavili třeba i jen mírných problémů. Zadělat si tak ale mohou na mnohem větší komplikace.

Velmi závažná reakce

Spolu s množstvím a pravidelností užívání ibuprofenu totiž rostou také rizika v podobě vedlejších účinků, což ostatně platí prakticky pro všechny léky, a to i ty dostupné bez předpisu. Tato skutečnost totiž rozhodně neznamená, že byste je měli brát neomezeně.

Pokud zaregistrujete byť sebemenší vedlejší účinky, měli byste lék okamžitě vysadit a vyhledat odbornou pomoc. Společnost Johnson and Johnson, která léky s obsahem ibuprofenu také vyrábí, varuje před obzvlášť závažným vedlejším účinkem v podobě anafylaktické reakce.

Ta spočívá především v problémech s dýcháním, které je možné charakterizovat jako syčení či rachocení. Mezi další příznaky této reakce pak patří svědění v krku, případně zvýšená citlivost obličeje. Objevit se může také krev ve stolici.

Foto: Shutterstock

Vážné vedlejší účinky jsou vzácné, ale objevit se mohou

Přestože takový vedlejší účinek je velmi vzácný a týká se 0,01 % všech užití léku, rozhodně to neznamená, že by tu a tam někoho nepostihl. Ibuprofen je skutečně rozšířeným lékem a každý den ho berou desítky milionů lidí. Anafylaktická reakce každopádně vyžaduje okamžitou pomoc, jinak může skončit velmi špatně.

Mezi další vzácné vedlejší účinky ibuprofenu patří zežloutnutí kůže a očí, což obvykle značí selhání jater. Lék může způsobit také zvracení krve.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments