Lékaři uvedli, jaký nápoj nikdy nesmíte pít spolu s oblíbeným lékem na horečku. Může to být smrtící

Málokterý lék je na světě tak užívaný jako právě paracetamol, který je u nás znám zejména ve formě paralenu. Jeho obliba spočívá především v tom, že je levný, bezpečný a velmi efektivní. Dokáže účinně pomáhat proti bolesti či horečce. Pokud ho ale budete užívat bez uvážení, můžete se potýkat s vážnými nežádoucími účinky, a to obzvlášť v kombinaci s určitými nápoji.

Paralen může mít vážné dopady

Paralen je lék dostupný bez receptu a obecně je považován za neškodný, pokud se užívá v doporučených dávkách. Vědci jsou ale stále skeptičtější vůči jeho nežádoucím účinkům ve chvíli, kdy se užívá dlouhodobě. V takovém případě může spustit například vnitřní krvácení. Lékaři také varují před užíváním léku spolu s určitými nápoji, které obsahují etanol.

Podle serveru Drugs.com je kombinace paralenu a etanolu extrémně nebezpečná, protože může způsobit nevratné poškození jater. Etanol je ve velkých dávkách obsažen především v alkoholu, ale v menších ho mohou obsahovat i některé potraviny.

Alkohol může v kombinaci s obyčejným paralenem způsobit rychlé poškození jater. / Foto: Shutterstock

Příznaky poškozených jater

Okamžitě zavolejte svému lékaři, pokud pocítíte horečku, zimnici, bolest kloubů, velkou únavu, slabost, nezvyklé krvácení, vyrážku, ztrátu chuti, závrať, zvracení nebo zežloutnutí kůže,” radí experti.

Podle studie publikované v časopise British Journal of Clinical Pharmacology se takzvaná hepatoxicita z paralenu velmi často vyskytuje u chronických alkoholiků. “Tito lidé nejenže mají zvýšené riziko fatálního poškození jater po akutním předávkování, ale podobně závažné poškození se může objevit spolu s terapeutickým užitím.

Vědci upozorňují na skutečnost, že už jeden až tři gramy paracetamolu denně mohou u alkoholiků způsobit fatální poškození jater.

Foto: Shutterstock, zdroje: Drugs.com, Medical News Today, British Journal of Clinical Pharmacology

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments