Signál těla po jídle prozradí zákeřnou rakovinu slinivky. Rozpoznejte ho včas, jen tak máte naději

Ačkoliv možnosti léčby rakoviny v posledních letech výrazně pokročily, pokud jde o onemocnění slinivky, lékaři jsou obvykle stále víceméně bezmocní. Důvodem je především to, že se k nim dostávají pacienti až v pokročilém stadiu nemoci, kdy už jim příliš není, jak pomoci. V počátečních stádiích přitom rakovinu slinivky léčit lze.

Příznak se projeví po jídle

O slinivce většina lidí prakticky neví, dokud je nezačne trápit. Jde o malý orgán, který je umístěný mezi žaludkem a páteří. A bohužel právě v něm bují ta vůbec nejzrádnější rakovina. Je extrémně obtížné ji odhalit včas, a tak se pacienti k lékaři dostávají až příliš pozdě. V době, kdy se u nich objeví žloutenka, svědění či ztráta chuti do jídla způsobená zablokováním žlučovodů.

Vzhledem k tomu, že rakovina slinivky roste v oblasti, kde se nacházejí orgány trávicího traktu, jsou při tomto onemocnění časté potíže tohoto charakteru. A právě jen podle nich lze nemoc rozpoznat v časnějším stádiu, kdy s ní lze ještě něco dělat.

Jedním z nejvýraznějších signálů rané rakoviny slinivky může být velmi nepříjemný pocit poté, co se najíte. Může vám být velmi těžko a můžete mít pocit nafouknutého břicha. Pokud se k tomu přidá nevysvětlitelné hubnutí, průjmy a zvláštní zápach stolice, měli byste zpozornět a co nejdříve vyhledat lékaře. Přidruženým znakem může být citelné zvětšení jater či žlučníku.

Foto: Shutterstock

Vyhledejte pomoc včas

Existuje však i několik méně častých příznaků rakoviny slinivky, které si s tímto onemocněním obvykle nespojíme, ale které mohou být důležitými varovnými signály.

Jde především o horečku, celkovou únavu, svalovou slabost třas a celková pocit nemocnosti bez zjevné příčiny. Dalším příznakem je neschopnost spolknout jídlo, protože máte neustále pocit, že jste plní. V tomto případě více než kdy jindy platí, že raději podstupte zbytečné vyšetření, než abyste se o pár měsíců později dozvěděli, že jste měli přijít dříve.

Foto: Shutterstock, zdroje: Cancer.org, Mayo Clinic

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments